Somkuti Bálint írása a Mandiner hetilapban
***
Van egy vitatott fogalom a hadtudományban, a hadügyi forradalmaké. Az angolul revolution in military affairs néven emlegetett jelenség a támogatói szerint akkor következik be, amikor több tényező együttállásaként ugrásszerű fejlődés megy végbe a hadviselésben.
Az általam is képviselt nézet szerint az újkor első ilyen forradalma a 16–17. században következett be Európában. Ezt a jelentős előrelépést az állandó és állami szolgálatban álló hadseregek, a hadelmélet Vegetius óta első érdemi megjelenése, illetve a megbízható tűzfegyverek elterjedése ösztönözte; az ennek nyomán kialakuló katonai fölény tette lehetővé, hogy az európai hatalmak gyarmatosítsák a világot. Ennek az újkori hadügyi forradalomnak volt a következménye, hogy a megfelelően kiképzett, fegyelmezett és jól vezetett angol, francia, spanyol seregek könnyedén legyőzzék a sokszor létszámuk többszörösét is kitevő ellenfeleiket, annak ellenére is, hogy a másik oldalon szintén európai fegyverek, sőt európai kiképzők is szolgáltak. Kitűnő példa erre a Rákóczi-szabadságharc. A törökök irreguláris harcmodorához szokott kurucokból a fejedelem és a francia kiképzők minden erőfeszítése ellenére sem sikerült olyan hadsereget, egész pontosan olyan gyalogságot létrehozni, amely felvette volna a versenyt a Habsburgok harcedzett ezredeivel.
Az európai mintára létrehozott hadseregek rendkívül hatékonynak bizonyultak, és a 20. század végére az egész földön elterjedtek, egy mondás szerint Pattonnak vagy Rommelnek sem okozna nehézséget egy mai sereget elvezetni. Napjainkra azonban az 1940-es években, majd a 20. század második felében végbemenő hadügyi forradalmaknak meglettek a súlyos következményei. A hidegháború végével megszűnt az egzisztenciális fenyegetés, és a nyugati világ politikai-katonai vezetése egyre inkább a gyors harctéri győzelemre kezdett koncentrálni, amely, mint azt a közelben zajló háború is mutatja, nem mindig könnyen elérhető. A technológiai fölény elfeledtette a lakosság mozgósításának, a megfelelő eszköztartalék képzésének és a háború esetén is működtethető hadiipari kapacitások fenntartásának imperatívuszát. E szempontokra az ukrajnai háború tapasztalatai egy kétkezes bontókalapács finomságával mutattak rá.