„Nem érdekel, hogy mit gondolnak a német szavazóim, teljesíteni akarom az ígéretemet az ukrán népnek!” – hangzott el Annalena Baerbock német zöldpárti külügyminiszter (korábbi kancellárjelölt) nyilatkozata a demokráciáról és a szavazóival fennálló viszonyáról. Különösképp furcsa ez, hiszen őt nem az ukránok, hanem a németek képviseletére választották meg.
Azért is félelmetes ez a mondat, mert Németország a legnagyobb és legerősebb európai állam; amit Berlin mond, az szinte mindig és mindenben megegyezik Brüsszel álláspontjával. Magyarán a német és az európai emberek maradjanak csak szépen csendben, tűrjenek, amíg az elit háborúsdit játszik – természetesen nem a saját, hanem a szavazók kontójára.
El tudnánk képzelni egy ilyen nyilatkozat fényében, hogy a német kormány nemzeti konzultációt kezdeményezzen? Természetesen nem, hiszen az ő demokráciafelfogásuktól távol áll, hogy a választási ciklusok közben a szavazók kifejezzék a véleményüket. Ez azért is furcsa álláspont, mert a konzervatív kormányzatokat épp azzal revolverezik, hogy letörik a demokráciát. Ködös jogállami fenyegetéseket fogalmaznak meg Magyarországgal szemben, miközben a saját szavazóik véleményét a sorskérdésnek számító szankciók kapcsán is negligálják. Ott tartunk, hogy minket az uniós források elvételével fenyegetnek azok, akiket a démosz véleménye hidegen hagy. Pedig a mostani vészterhes időkben fontos lenne a szavazók megkérdezése.
Nehéz elhessegetni a gondolatot, hogy az Oroszországgal szembeni, egymás utáni szankciós csomagok elfogadása mögött a baloldali amerikai adminisztráció energia- és geopolitikai törekvései húzódhatnak meg. Az amerikaiak évek óta házalnak Európában a cseppfolyósgáz-szállításaikkal; és ahogy azt Joe Biden elnök februári találkozójukon jelezte Olaf Scholz német kancellárnak: „minden eszközzel” el akarják lehetetleníteni az Északi Áramlat vezetéket. Scholz akkori hallgatása mindent elárul Németország pozíciójáról. Az utóbbi napokban valaki(k)nek tényleg sikerült az Északi Áramlat meglékelése, egyelőre rejtély, hogy mi történhetett.