Csisztu Zsuzsa és Rajcsányi Gellért interjúja a Mandiner Útravalóban
Hogyan telnek mostanában a háromszoros olimpiai bajnok edző mindennapjai?
Hullámoznak: van, amikor a Testnevelési Egyetemen való oktatással, és van, amikor a nemzetközi elfoglaltságokkal. A „TF-en” távoktatásban tanítjuk a diákokat vízilabdára…
Lehet levelezőn tanítani a vízilabdát?!
A vízilabdát igen. Régebben sikeres vízilabdázók is járnak ide, mert korábban nem volt szakedzőoktatás – például most Bíró Attila, a női vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya. Nyilván nem magáról a vízilabdáról fog itt a legtöbbet tanulni, hiszen azt oktathatná ő is. Nem írunk részletes vízilabdaszakkönyvet, mert mire a nyomdába kerülne, a fele elavulna, annyira gyorsan változik a sportág.
Ma kurrens dolog vízilabdaedzőnek menni?
Igen, túljelentkezés van – tizenöt éves vákuum volt, ameddig nem lehetett szakedzőnek tanulni. Sokan utólag végzik el a tanulmányokat, mások fiatalon lépnek most erre a pályára. Ezek rendes fiúk, mert egy rövidebb tanfolyam is elegendő lenne bizonyos szintű edzői munkához. De akik a TE-n tanulnak, egyetemi szintű tudást igényelnek. Szoktam nekik mondani: lehet, hogy ők többet tudnak nálam. Mondhatnak olyat, amin én meglepődöm, aztán igazat adok nekik. De olimpiai aranyérmes edző kinevelését nem tudom ígérni. (Nevet) Azt viszont igen, hogy mindent, amit én gondolok, átadok.
Évszázados magyar sporttörvény, hogy »győztes csapaton ne változtass«. Nálam ez nem volt érvényes”
Mi mindent igyekeznek átadni?
Az oktatással az a célunk, hogy az edző ne csak abból dolgozzon, ne csak azt adja tovább, amit játékosként átélt, hanem tudjon például arról, hogy a sportoló szervezetében mi zajlik le, amikor edz. Biológiát kell tanulni – persze nem orvosi szinten –, majd jön az edzéselmélet, a módszertan, a pedagógia, a pszichológia. És a sportdiagnosztika, illetve -analitika, ami egyre fontosabb – az adattömegek, amelyekből a játékosok, a saját csapat, illetve az ellenfél erősségeit és gyengeségeit tudják felmérni, illetve az adott meccset is mélységében át lehet tekinteni. Az analitika persze nem dönt helyetted – de tízből egyszer felhívhatja a figyelmet egy-egy rosszul megítélt helyzetre, nem megfelelő döntésre. Butaság lenne nem használni.