Kibékülne az újraválasztott Trumppal Zuckerberg: még a pénztárcáját is kinyitotta
„Nagylelkű” ajánlatot tett a Meta-vezér.
Hiánypótló terület orvosaként segíti nőtársait Oláh Orsolya. Úgy véli, nemcsak a szülészetben tapasztalható manapság szemléletváltás, a nők is nyíltabban beszélnek a problémáikról.
Konopás Noémi írása a Mandiner hetilapban.
„Az ötven-százezres Facebook-csoportoknak is hála, hogy szemléletváltás érzékelhető a szülészetben. Ma már mindennek következménye van, az internet nem felejt, így minden szakember kétszer meggondolja, mit mond, hogyan közelít a pácienshez vagy a vajúdóhoz” – mondja Oláh Orsolya szülész-nőgyógyász, egy hiánypótló terület, a medencefenékdefektusok szakértője a Mandinernek. Úgy véli, nemcsak az orvosoknál érzékelhető óriási változás, hihetetlen sokat nyíltak a nők is. A hierarchikus posztkommunista rendszerben szocializálódott, ma hatvanas éveikben járó hölgyek feszengve beszélnek panaszaikról, a fiatalabbak, a harmincas-negyvenesek viszont már kendőzetlenül merik közölni legintimebb problémáikat is. „Nagyon jó, hogy ők már ennyire rendben vannak magukkal” – fogalmaz. Olyannyira, hogy az Oláh Orsolya alapította ötezres csoportban lehetőség van anonim posztra, a nők többsége mégis arccal-névvel vállalva le meri írni intim problémáit, legyen az vizelet- vagy akár széklettartási nehézség. „Óriási eredmény ez, sokat fejlődött a társadalom” – hangsúlyozza.
Amióta az eszét tudja, Oláh Orsolya mindene az állat- és növényvilág volt. Babázás helyett órákon keresztül vizsgálta a növények erezetét, minden kő alá kíváncsian bekukkantott, az onnan előkerülő bogarakat, kukacokat, gilisztákat vizsgálat alá vetette. Ezek után egyáltalán nem meglepő, hogy a kedvenc tantárgya a környezetismeret, majd a biológia lett. „Gyerekként és kamaszként is szinte eszelősen fókuszáltam az állatokra, két évvel az érettségi előtt még zoológus szerettem volna lenni” – meséli. Édesanyja azonban – akinek ma is hálás ezért – ügyesen terelgette, így végül Orsolya az általános orvosi szakra felvételizett.