Szalai Laura interjúja a Mandiner különszámában.
Magyarország előre megy vagy hátra?
Giró-Szász András: Erre a kérdésre a teljes tizenkét éves periódust figyelembe véve lehet válaszolni. Amikor a második Orbán-kormány megalakult, az ország több szempontból is rendkívül nehéz helyzetben volt. Egyrészt a baloldal sikertelen kormányzása miatt, másrészt azért, mert 2010-re bizonyos, szintén a baloldalhoz köthető folyamatok, események jelentősen kikezdték a társadalom morális rendjét. Ilyen volt például a határon túli magyarsággal kapcsolatos népszavazás, a devizahitelezés, hogy a kormány hazudott az államháztartás helyzetével kapcsolatban vagy az őszödi beszéd következményei. A 2008-ban érkező pénzügyi világválságot egy ennyire sok sebből vérző ország nem tudta kivédeni. Ehhez képest 2010 és 2022 között merőben más, viszonylag világos gazdaság- és társadalompolitikával rendelkező kormányzás kezdődött, ami nyilvánvalóan nem nyerte el mindenki tetszését, ám azt még a kritikusai sem vitatták, hogy egyfajta következetes logika mentén kezdett el működni. Ennek lényege az elődökkel szemben az, hogy a gazdaságpolitika nem öncélú, hanem – bár sokszor korábbi dogmákat is átlép – az eredményeket az állam a társadalompolitikai céljaira tudja fordítani, s ennek következtében elkezdett megerősödni egy alulról nyitott középosztály.
Török Gábor: A politikai szlogenek nem arra valók, hogy racionális elemzésnek vessük alá őket, hanem arra, hogy hassanak. Ebben a műfajban a valóságot leegyszerűsítve próbálják értelmezni. Azzal viszont egyetértek, hogy ha az összképet nézzük, az elmúlt tizenkét év több tekintetben lényeges és vitathatatlan előrelépést jelentett az ország szempontjából. Kétségtelen, vannak olyan területek is, ahol ez megkérdőjelezhető.
Van-e olyan társadalmi elégedetlenség, amit alulmérnek a kormánypártok?
T. G.: Lehet ilyen jelenségekről beszélni. Sok esetben nem materiális, hanem hangulati elégedetlenségről van szó, s úgy vélem, azok a felmérések, amelyek mondjuk a kormányoldal rendelkezésére állnak, nem pontosan mérik fel a protest erejét. Azt tapasztalom, hogy annál sokkal jelentősebb a Fidesz-ellenesség, mint ami ezekből a kutatásokból kirajzolódhat. Ezért a kormánypártnak nem az ellenzéktől kell tartania 2022-ben, hanem saját magától, abban az értelemben, hogy a vele kapcsolatban kialakult negatív kép lehet az, ami károkat okoz. Az ellenzék nem tudja megverni a Fideszt, de a Fidesz le tudja győzni saját magát, ha erre a protestre nem figyel kellőképpen. Nyilván nem tudjuk, mit hoznak az utolsó hetek, de megjelenhetnek olyan ügyek is, amelyek még táplálják ezt a hangulatot.
A protest egy lappangó gyűlölet, és a társadalom jelentős részében letapintható” – Török Gábor