Hogy mi az ördög közmondásos nagy csele? Hogy elhiteti, hogy nincs!
Az aztékok emberáldozatra épülő vallását a hódító spanyolok és a katolikus egyház a Sátán legintézményesültebb kultuszának tartotta.
Öngyűlölettréning, elnyomókatalógus, agymosás-útmutató kisgyermekekhez. Helyes névelők és tiltott párbeszédek. Amerika konzervatív „Hírcsárdája”, a The Babylon Bee útmutatója a woke-ideológiához felhőtlen szórakozás is lehetne, ha nem a vérfagyasztó valóságról szólna.
Ezer és egy okunk van rá, hogy ne tekintsünk a régi romantikával Amerikára. A jó dolgokat azonban – amikből tanulhatunk és inspirálódhatunk – továbbra is érdemes észrevenni, s a woke-őrület forgószelének középpontjában virágzó jobboldali humorgyár mindenképp ezek közé tartozik.
A jelenségnek két fő csapásiránya van: a döntően fekete stand-up comedy előadók, mint Dave Chappelle, akik a YouTube csillagaivá válnak pusztán azáltal, hogy kisebbségi hátterük dacára nem áldozatként beszélnek magukról, klasszikus értékekben hisznek, és képesek vidámak maradni a kötelező depresszió korában.
A másik a The Babylon Bee. Utóbbit nevezhetnénk az amerikai Hírcsárdának is, ám a magyar verzió sosem venné a bátorságot, hogy beleálljon a szaporodó woke-abszurdumok elleni harcba. A The Babylon Bee igen, s teszi ezt zseniálisan.
A floridai Jupiter városkában alapított „híroldal” keresztény alapítói szerint
Az amerikai közállapotokról mindent elárul, hogy mémjeiket és álhíreiket sokan és rendszeresen valós híradásoknak hiszik. A tengerentúli politikum konformista „forradalmárait” (élükön Alexandra Ocasio-Cortezzel) léptennyomon kifigurázó The Babylon Bee egyébként Elon Musk kedvence is – nem véletlen, hogy a baloldali véleményvezérek valóságos nyílzáport zúdítottak a Tesla-vezérre a Twitteren, amikor az nem átalkodott kifejezni nagyrabecsülését a magazin önfeledt trollkodása iránt.
Az országszerte mintegy két tucat szerzőt mozgató műhelynek fontos értéke az önirónia is: jobboldali celebekből is lelkifurdalás nélkül céltáblát csinál, ha okot adnak rá (Joel Osteen tévéprédikátort szinte megsemmisítették, amikor a Katrina hurrikán idején megtagadta haciendáját a szerencsétlenül járt földijeitől).
A The Babylon Bee legújabb dobása kivételesen nem online, hanem egyenesen a nyomdából érkezik. Egy olyan könyvecske, amire inkább előbb, mint utóbb, akár itthon is szükség lehet. A (szabad fordításban) Nagy wokenesskalauz címmel polcokra kerülő rajzos-képes album semmi mást nem tesz, mint hogy a-tól z-ig összegyűjti a nyugati egyetemektől a nagyvállalatokon át a popkultúráig mindent bekebelező woke ideológia alaptéziseit, hőseit és mítoszait, és a maga teljességében, koncentrált formában tárja az olvasó elé – didaktikus kommentárok nélkül. Ezekre nincs is semmi szükség: betűkkel leírva, képekkel ábrázolva minden egyes woke-tétel önmagát teszi zavarba ejtően nevetségessé.
Könyvünk az öngyűlölet hozzávalóit bemutató fejezettel indít, a körülöttünk élő elnyomók tételes katalógusával folytatódik, majd egy helyes és helytelen nyelvtani formulákkal és persze az elmaradhatatlan alternatív történelemleckével később egy útmutatóval zárul, aminek segítségével már újszülöttkorban woke-ságra nevelhetjük a gyermekeinket.
A kalauz konkrét segítséget nyújt, hogyan kerülhetjük el a valóság azon részleteit, amik összezavarnák a világképünket, ezenkívül a rendőrök elleni leghatékonyabb eszközöket (az Imagine bömböltetésétől a karhatalom arcába vágható vegán kókuszshake-ig) és a kifejezetten tiltott tevékenységek listáját is megtaláljuk benne (a higgadt párbeszédtől a Biblia olvasásáig).
Közel kétszáz oldalon át sírva nevetünk: a reménysugártól, amit a „Bee” képvisel, és a rémülettől, hogy ennek a könyvnek meg kellett születnie.
The Babylon Bee Guide to Wokeness. How to Take Your Wokeness to the Next Level by Canceling Friends, Breaking Windows, and Burning It All to the Ground. Salem Books, 2021
A szerző a Brain Bar jövőfesztivál alapítója.