mondván, nincs szükség magyar vakiskolára, s így a politikum is kihátrált.
Így került képbe a református egyház, illetve a magyar állam finanszírozóként 2018-ban. Pályáztak, és megvették az udvarhelyi régi cérnagyár épületeit. A bentlakásos iskolává alakított rész korábban a külföldi luxusmárkák alá dolgozó gyár kiszolgálóépülete, illetve a vezető nyugati mérnökök, technikusok szállodája volt. Ebben az ingatlanban negyven gyerekkel tudnak foglalkozni, összesen kilenc épület és majdnem egy hektár áll rendelkezésükre, potenciálban nincs hiány – sorolja lelkesen az elnök. Ráadásul ahogy híre ment a dolognak – adatvédelmi okokból közvetlenül nem kereshették meg az érintetteket, így az RMDSZ és az egyházak segítsége kellett –, kezdtek jelentkezni a szórványmegyékből, Biharból, Szatmárból és Máramarosból is.
Butu a vakok teljes integrációjával kapcsolatban megjegyzi: „aki ezt kitalálta, még életében nem látott vakot”.
Az ész nélküli integráció és a szegregáció közötti arany középutat igyekeznek követni.
Elsőtől ötödik osztályig a normál iskolai anyag mellett főleg tanulni tanulnak meg a gyerekek, és az ahhoz szükséges speciális eszközök, applikációk használatát, a Braille-írást sajátítják el a különiskolában. Hatodiktól nyolcadikig már hétköznapi iskolákban tanulnak külön osztályban, így a szünetekben találkoznak ép társaikkal, és kölcsönösen megszokják egymást. Ezután jön a mély víz, a gimnázium, már az épek között. Közben a pedagógusokat is képezni kell, hiszen most sok gyerek szembesül azzal, hogy két hét után ki kell venni a hagyományos iskolából, mert a tanító egyszerűen nincs felkészülve rá.
Sosem a gyerekek a szűk keresztmetszet – emeli ki az EMLE vezetője –, leginkább a szülők szemléletét kell formálni. „Amikor 2018-ban megszerveztük az első nyári táborunkat, a hatvan gyerek tíz perc múlva játszott, szaladgált, nevetett, a szülők kezdtek vég nélkül panaszkodni.” Pszichológusok, gyógypedagógusok segítettek rádöbbenteni őket, hogy ezek a gyerekek is elsősorban gyerekek, a vakság csupán állapot. „Volt, aki a tábor elején bánatában zokogott, a táborzáráskor viszont már felszabadultan viselkedett, kis túlzással örömében sírt” – írja le a helyzetet Butu Arnold Csaba. Tud olyan vak tinédzserekről, akik még sosem jártak közösségben, s olyanról is, aki a táborban kapott először fogkefét, „viszont egy hat versszakos verset percek alatt megtanult, szóval az értelem megvolt”. A szülők pesszimizmusa sokszor letöri a gyerekek szárnyait.
Magyarországon vannak vak jogászok, informatikusok, Erdélyben viszont erről még álmodni sem mernek