Az egyik legnagyobb globális elemzőház, a McKinsey & Company beszámolója szerint 2015 és 2019 között a magyar gazdaság átlagosan évente több mint 4 százalékkal növekedett, gyorsabban, mint az EU és a térség, és kétszer olyan gyorsan, mint 2010 és 2015 között. 2020 második negyedévében 14 százalékkal visszaesett a magyar gazdaság, jobban, mint a V4-átlag, ám a tavalyi hosszú távú előrejelzés szerint stabil és legalább 4 százalékos éves növekedéssel, valamint hatékony, célzott intézkedésekkel az egy főre eső bruttó hazai össztermék tekintetében egy évtized alatt az eurózóna jelenlegi szintjén lehet. A hazai gazdaságkutató intézetek szerint az idei GDP-bővülés meghaladhatja akár a 7 százalékot is, s 2022-ben is bőven 4 százalék feletti növekedésre lehet számítani.
A Nemzetközi Valutaalap is megerősítette mindezt, amikor feljavította a magyar növekedési előrejelzését. A szervezet őszi elemzése azt várja, hogy Magyarország az egész unióban a harmadik leggyorsabb ütemben növekszik.
Uniós szinten vannak még kihívások
A Parragh Bianka és Kis Norbert szerkesztette, Az ösztönző állam válságkezelése I. – A koronavírus-válság kezelésének első eredményei című kötet szerzői megállapítják, hogy a járvány egyik, ha nem a legfontosabb tanulsága az, hogy Európa lemaradt a technológiai versenyben, ugyanis a hagyományos iparágak gyengébben teljesítettek, a high-tech szektorok pedig nemhogy visszaestek, hanem jelentősen meg is erősödtek. Csakhogy Európa pont ez utóbbi területen áll gyengébben a globális versenyben, hiszen nincs egyetlen globálisan vezető európai technológiai cég, és világvezető gyógyszergyártó társasága sincs.
Ráadásul éppen a napokban az ásványi anyagok piacán ütött be az újabb válság: csak a szilícium ára 300 százalékot emelkedett. Ez a fejlemény arra utal, hogy az EU intézményi oldalon nem képes gyorsan reagálni és kezelni a szemünk előtt kibontakozó energia- és nyersanyagválságot.
Jelentős mértékben feljavította előző prognózisához képest magyar gazdasági növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap Világgazdasági kilátások (WEO) jelentésében. Eszerint idén a közép-európai régióban Magyarország éri el a legnagyobb GDP-növekedést. Az IMF prognózisa szerint a magyar bruttó hazai termék ez évben 7,6, jövőre pedig 5,1 százalékkal növekszik. A 7,6 százalékosnál nagyobb növekedést az EU-ban csak Észtország és Írország érhet el idén, 8,5, illetve 13,0 százalékost, így hazánk a harmadik helyre kerülhet az uniós növekedési rangsorban. A nemzetközi szervezet szerint Magyarország gazdasági növekedése több mint kétszeresen túlszárnyalja Németországét, s Hollandia, Dánia és Csehország bővülését is kétszeresen meghaladja.
***
A szerző stratégiai elemző, jövőkutató, miniszteri biztos.
Nyitóképen: A Félegyházi Pékség Kft. kiskunfélegyházi üzeme. Fotó: MTI / Rosta Tibor