Rálépett Bukarest a külhoni magyar értelmiség és munkásosztály torkára – Erdélyi '56
A zsugorodó, örökös kompromisszumoktól is felőrölt, de azért még élő erdélyi magyarság sorsa csak minket, magyarokat érdekel. Senki mást.
Mérhetetlenül felháborít az ügy, ugyanakkor el is gondolkodtat.
Miért éppen Pegazus? Hogy kerül ide a görög mitológia szárnyas paripája? Különben nem is tudom, hogy paripa-e. A paripa szó ugyanis jelenti a büszke tartású, szép járású, nemes és drága lovat, de jelenti a herélt mént is. Mindegy! Hagyjuk most a tenyésztés bonyolult fineszeit, összpontosítsunk a lényegre: kicsoda-micsoda is Pegazus?
Tekintsük át gyorsan. Pégaszosz a tengeristen, Poszeidón és a kígyóhajú, pikkelyes testű, disznóagyaras Medusza gyermeke. (Hú, tulajdonképpen ez már elég is lehetne, miért kellene nekem minden mocskos részletről tudnom?) A féktelen természetű táltost Sziszüphosz unokája, a hős Bellerophontész szelídítette meg a Pallasz Athénétől kapott arany kötőfékkel, majd együtt lemészárolták a szerencsétlen vad hegylakókat, aztán legyilkolták a jobb sorsra érdemes szkíta amazonokat, utána elpusztították Khimairát is, az elátkozott, borzalmas nőstény szörnyeteget, akinek oroszlánfeje volt, a hátából egy gonosz tekintetű kecskefej nőtt ki, és ha ez nem volna elég, megverték szegényt egy állandóan ocsmányul sziszegő kígyófarokkal is…
Szerintem ebből ennyi elég is. Rövidítsünk. Pégaszosz, a csodálatos paripa (legyen mindegy, hogy csődör, vagy kanca) végül a gazdájával is végzett, ledobta a hátáról, bele a sűrű és tövises bozótba, ahonnan Bellerophontész csurom véresen és vakon kecmergett elő, és attól fogva tébolyult, szánalmas koldusként tengette életét. Pégaszosz viszont felköltözött az Olümposz hegyére. És ami nekem a legfontosabb, állítólag a szárnyas csődör patanyomából fakad a Helikon hegységben az a forrás, melyből ha nyomorult halandó kortyol, nyomban tehetséges poétává lesz.