2021: nyitás, szaporodó határátlépések
A koronavírus-járvány 2020-as tombolása után azt lehet kiolvasni a legfrissebb Frontex-adatokból, hogy az illegális határátlépések száma az Európai Unió külső határain 2021 első öt hónapjában meghaladta a 47 100-at, ami az előzetes számítások szerint 47 százalékkal több, mint egy évvel azelőtt, amikor az utazási korlátozások miatt csökkent az illegális migráció. Májusban az illegális határátlépések száma meghaladta a 10 500-at, ami több mint kétszerese a múlt év azonos hónapjában regisztrált adatnak. A legnagyobb ugrás az Észak-Afrikából Olaszországba tartó középmediterrán útvonalon történt. Az illegális átkelések száma ezen a szakaszon több mint a kétszeresére nőtt: január és május között mintegy 15 700 esetet rögzítettek. Az átkelési hullám csúcspontján huszonnégy óra alatt több mint 2100, zömében tunéziai és bangladesi ember érkezett az olaszországi Lampedusa szigetre, ami jogosan keltett aggodalmat az ott lakókban. A helyi rendőrség érdekvédelmi képviselője robbanásveszély-közelinek titulálta a helyzetet.
Idén májusban az illegális határátlépések száma meghaladta a 10 500-at”
A harmadik országokból induló bevándorlás felerősödésére – és az EU bénultságára – reagálva egyre több európai kormányzat áll elő különféle tervekkel, amelyek vagy megelőzni, vagy kezelni kívánják az illegális migrációból fakadó problémákat. Vannak, akik célzott segélyátutalások révén vennék rá a kibocsátó országokat arra, hogy otthon tartsák állampolgáraikat, mások a határvédelemre és a hazaszállításra helyeznék a hangsúlyt. A 2020 végén, 2021 elején a NyugatBalkánon kialakult humanitárius válság kapcsán a dán kormány például úgy határozott, hogy Albániában, BoszniaHercegovinában, Montenegróban, Észak-Macedóniában és Szerbiában csaknem 45 millió koronával (mintegy 2,15 milliárd forint) támogatja a határellenőrzés megerősítését és a migránsok hazaszállítását. Szintén Dániában merült fel az az elgondolás, hogy a menekültügyi eljárások lebonyolítását EU-n kívüli országokba szervezzék ki.