Számos kritikát kapok, hogy miért nem foglalok állást politikai kérdésekben
A mindenkori köztársasági elnök a magyarság egészét és egységét képviseli.
Jó látni azt, hogy államalapításunk ünnepe levetkőzte kötelező jellegét. A fiataloknak sem lehet kötelezővé tenni, nincs erre a napra elrendelt megjelenés vagy program, az egész nyár a vakációval telik el. Megszabadultunk a kommunista „alkotmány ünnepétől”, az új kenyeret már nem a párttitkárok szelik fel, hanem ahogyan sok száz éven keresztül, papok szentelik és áldják meg. Idén is felhőtlen, örömmel teli, felszabadult ünneplés, valódi születésnapi hangulat jellemezte falvainkat és városainkat. Egyáltalán nem baj, hogy az emberek egy részét nem foglalkoztatják a politikusi beszédek, de pontosan tudják, milyen alkalomból ajándékozza meg őket az állam vagy a településük csodás tűzijátékkal.
Az ünnep elmúltával elmerengtem azon, hogy lehet-e a hazaszeretetet tanítani. Lehet-e ránevelni bárkit is a haza szeretetére? Lehet-e egyáltalán a szeretetet tanítani? Elég csupán jó mintát adni? Miért vannak olyanok, akiknek a szülők, a rokonok vagy éppen a haza szeretete nem természetes dolog? S miért gondolják páran, hogy nincs kötelességük a szüleikkel, a hazájukkal szemben? Amikor számunkra egyértelmű felelősségünk van azokkal szemben, akik felneveltek, otthont, fedelet és szeretetet adtak; igenis a családunkért és a hazánkért érdemes önzetlenül áldozatot hozni.
A szeretet azonban nem érdem. Az, hogy képesek vagyunk szeretni, inkább erőforrás magunk és a szeretteink számára is. Fizikailag kifejezhetetlen, képlettel leírhatatlan erő, amely a tér és az idő kereteit szétfeszítve felülírja a fizika törvényeit. Hiszen szerethetjük azt is, aki már régóta nincs köztünk: az elvesztett szülőt, gyermeket, házastársat, még ha egyszerre fájdalmas is ez az érzés.