Apropó, terhek. Törekvéseiből jól kiolvasható, hogy számos olyan területen igyekszik a GAISF utat mutatni, amely a sportvilágon kívüli folyamatokra is hat, akár példát mutathat más szervezeteknek is. Ilyen kérdés például a fenntarthatóság. A sport óriási globális üzlet, jogos felvetés tehát, hogy a nagy nemzetközi rendezvények nem jelentenek-e fokozott környezeti terhelést is, és meg tud-e újulni a sportvilág a fenntartható megoldások beemelésével.
Természetesen igen, és amennyiben igaz, hogy a probléma globális, akkor a megoldásnak is globálisnak kell lennie. Nem kapcsolódhat csak meghatározott országokhoz vagy területekhez. A kifejezetten a sport fenntarthatóságának kezelésével foglalkozó NOB-iránymutatások számos gyakorlati lépést tesznek szükségessé. Ez egy kulturális változás, ami lassú folyamat, de gondolkodásmódbeli átalakulást hozhat. Először egyéni szinten kell lépnünk, majd együttesen, megfelelő példával elöl járva a felnövekvő generációk számára. A nagy sporteseményeknek, például az olimpiának, de akár kisebb rendezvényeknek is az egyik rendező elve kell hogy legyen, milyen környezeti lábnyomot hagyunk magunk után. Vagyis a fenntarthatóságnak minden egyes tevékenységünk középpontjában kell állnia.
Huszonhárom éve, amikor a naganói téli olimpián jártam, a helyi rendezők a nemzetközi sajtó- és televíziós központban dolgozó több ezer újságírónak már burgonyahéjból préselt és teljes mértékben lebomló tányérokat és evőeszközöket kínáltak az éttermekben, hogy abban a két hétben, amíg a több ezer idegen ott tartózkodik és dolgozik, igyekezzenek a környezeti terhelést csökkenteni. Vannak már a sportágak nemzetközi szervezeteinek is bevált és működő jó gyakorlatai?
Hogy segítsük a sport fenntarthatósági céljainak megvalósulását, a GAIFS-nél létrehoztunk egy úgynevezett fenntarthatósági sportportált, a Sustainability.sportot, ahol széles körben találhatunk jó példákat. A Nemzetközi Lovassportszövetség (FEI) például azt a tapasztalatot osztotta meg a weboldalon, hogy a Helsinkiben rendszeresen zajló világkupaversenyen keletkező, mintegy 100 tonnányi lótrágyát elektromos energiává alakítják át a négynapos esemény során, s a termelt többletenergiát visszavezetik az országos hálózatba, hogy fűtse a Helsinki környéki otthonokat. Vagy említhetném a Nemzetközi Röplabdaszövetség, az FIVB összefogását is a Ghost Fishing alapítvánnyal a Good Net projekt elindításáért. A program célja óceánjaink elhagyott halászhálóinak visszaszerzése, amelyek egyrészt veszélyt jelentenek a tengeri élővilágra, másrészt a begyűjtött halászhálókat röplabdahálóvá alakítják át. Ezzel minden szereplő nyer. Az egyik legismertebb, már évekkel ezelőtt bevezetett lépés, amelyet 2008 óta látunk a Nemzetközi Öttusaszövetség, a UIPM döntése nyomán, hogy bevezették a lézerpisztolyt annak érdekében, hogy eltávolíthassák a környezetszennyező ólomgolyókat a sportágból. Azt is nagy eredménynek tartom, hogy az általam vezetett Nemzetközi Motorcsónak-szövetségben, a UIM-ben Alejandro Agag vezetésével és Albert monacói herceg támogatásával megalkottuk a karbonsemleges, teljesen elektromos motorcsónak UIN-E1-es világkupa-sorozatot.