Takács Zsolt interjúja a Mandiner hetilapban.
Idén húszéves a Diákhitel Központ. Milyen céllal hozták létre 2001-ben?
A diákhitelezést azzal a céllal indította el az első Orbán-kormány, hogy a Kárpát-medencében ne legyen olyan magyar fiatal, aki anyagi okokból nem tud részt venni a felsőoktatásban. Az elmúlt húsz évben körülbelül ötszázezer hallgatónak segítettünk, közel 500 milliárd forint értékben folyósítva számukra kedvező feltételekkel hiteleket. Az igénylő hallgatók fele nyilatkozott úgy, hogy a diákhitel nélkül nem tudta volna befejezni vagy egyáltalán elkezdeni a tanulmányait, azaz a Diákhitel Központ közel negyedmillió magyart segített hozzá a diploma megszerzéséhez. A kétezres évek elején 30 százalék alatt volt a diplomások aránya a fiatalok körében, ez ma már 37 százalék, amihez a diákhitel-konstrukciók is hozzájárultak.
Ön is felvett ilyen hitelt?
Igen, ám amikor én igényeltem diákhitelt, akkor még csak 21 ezer forint állt havonta rendelkezésre. 2004-ben kezdtem el törleszteni, amikor még relatíve magasak voltak a kamatok, és 2010-ig folyamatosan, egészen 10 százalékig nőttek.
2010-ben változás jött?
Mint a magyar gazdaság sok területén, itt is 2010 után lélegezhetett fel a piac és a hitelfelvevők is, azóta folyamatosan csökkenek a kamatok. Jelenleg történelmi mélyponton, 1,99 százalékon álló kamat mellett nyújtjuk a szabad felhasználású Diákhitel1-et, hitelbírálat és biztosíték nélkül. A piacon nem található olyan személyi hitel, amelyet hasonlóan kedvező feltételekkel lehetne igényelni. A maximális havi keret a közelmúltban emelkedett 75 ezerről 150 ezer forintra, tehát egy szemeszterben egy hallgató 750 ezer forinthoz juthat hozzá extrém alacsony kamatok mellett. A döntés helyességét mutatja, hogy az igénylések több mint nyolcvan százaléka már a legmagasabb keretű összegre érkezik. A második Orbán-kormány által bevezetett Diákhitel2, amelyet kizárólag a felsőoktatási költségtérítésre lehet igénybe venni, teljesen kamatmentes; és szintén kamatmentes a koronavírus-járvány miatt bevezetett, szabad felhasználású Diákhitel Plusz. 2018-tól ráadásul bevezették a családi kedvezményeket is. A közelmúltban jelentek meg a szakképzésben és a felnőttképzésben is felvehető képzésihitel-konstrukciók. A cél ugyanaz, mint húsz évvel ezelőtt, de a feltételek ma hatványozottan jobbak.