Kortárs képzőművészek a Balaton atmoszféráját megidéző műalkotásaiból nyílt kiállítás a badacsonyi Hableányban. A tóparthoz több szálon kötődő budapesti Pintér Galéria tárlatán a művek nemcsak megtekinthetők, de akár már a helyszínen meg is vásárolhatók.
2021. június 02. 14:16
p
0
0
0
Mentés
Bár a szocializmus korszakának hazai modernista építészetéhez szelektív vonzalmak és változó előjelű érzések fűznek, azt semmiképpen nem állíthatom, hogy a Badacsonytomaj központi részén fekvő, 1964-ben Raáb Ferenc tervei szerint épült, minden tekintetben tájidegen, a hableányok kecsességére a legkevésbé sem emlékeztető egykori étterem épületének ne tett volna jót a határozott ráncfelvarrás. A Laposa Birtok zászlóshajójaként második éve működő komplexum ráadásul vegyes funkciót tölt be, a bisztrókonyha és a látványborászat mellé a vizuális kultúra is utat tört magának.
A 71-es úton érkezünk Szigliget felől, és mint általában, most is a badacsonyi hajóállomáson indítjuk a délelőttöt mély levegővétellel, tekintetünkkel a tó horizontját pásztázva. Közben azon lamentálunk, hogy Badacsony másik emblematikus modernista épülete, a Callmeyer Ferenc által tervezett, 1962-ben épült Tátika étterem is látott már szebb napokat.
Végül kedvenc balatoni vasútállomásunkat keresztezve a jelentősen lecsökkent szuvenírárusok között célozzuk meg a Pintér Galéria és Aukciósház által létrehozott kiállítást a Hableányban. A Kortárs Balaton 2021 című tárlat vállaltan kereskedelmi galériás projekt, ezért ne várjunk el olyan szofisztikált kurátori koncepciót, mint amilyen egy-egy határozott tematika mentén működő közgyűjteményt jellemez. Mindamellett a szűkebb szegmensben működő, gyakorta néhány művészt foglalkoztató, önálló brandet építő kereskedelmi galériák világa is eltér az itt látottaktól. A Pintér Galéria inkább mindenevő, így profilját nehezen lehetne egyetlen stílus, műfaj vagy művészettörténeti korszak környékén meghatározni.
„Az árverések ma is kiemelkedő társadalmi események, éppen ezért nem mindegy, milyen helyszínen rendezik meg ezeket” – véli Pintér Péter, a Pintér Galéria és Aukciósház vezetője. Ezért is költöztek most egy időre a Kincsem-palotába; karácsonyi aukciós tárlatukon 20. századi művek, kortárs magyar művészek munkái és ékszerek is szerepelnek.
E címmel nyitották meg a Szépművészeti Múzeum legújabb, nagyszabású tárlatát Munkácsy Mihály születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából. A fő művek mellett ritkán vagy hazai közönség előtt még soha nem szereplő alkotások is láthatók, amelyek révén nemcsak az általános Munkácsy-képet szeretnék árnyalni, cél az is, hogy az egykor világsztár festő újból felkerüljön a globális térképre.
Kik és miért költöznek Magyarországra a 2020-as években? Ezt az izgalmas kérdést járja körül – elsősorban a Balaton déli partjának tendenciáit vizsgálva – magyar demográfusok és földrajzkutatók közös vizsgálata.