Díszszékely vagy alternatíva? – az erdélyi momentumos portréja

2021. május 29. 07:40

A Momentum bejelentette a sepsiszentgyörgyi születésű Tomos Endre indítását. A politikus lapunknak azt mondja, bízik benne, hogy a DK-val szemben is meg tudják védeni a külhoniak szavazati jogát.

2021. május 29. 07:40
null

Veczán Zoltán írása a Mandiner hetilapban.

A Momentum elnöke, Fekete-Győr András jelentette be május közepén, hogy a tíz éve Budapesten élő, sepsiszentgyörgyi Tomos Endre fogja képviselni a parlamentben a külhoni magyarságot. Nagy sajtóvisszhangot nem keltett a dolog, noha első hallásra a külhoni magyarság megszólítása meglepőnek tűnhet a párt részéről. Hiszen a Momentum több esetben kampányolt – magát progresszívnek mondó – román vagy szlovák párt mellett a magyarokat hagyományosan képviselő erdélyi, felvidéki formáció helyett, aztán csodálkozott testvérpártja, a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) autonómiaellenes megnyilvánulásain. Újítsuk Meg Európát nevű európai pártcsaládját pedig az a Dacian Cioloș volt román kormányfő elnökli, aki a magyarok kiirtására buzdító Román Tűzhely (Vatra Românească) szervezetben is vezető pozícióban volt a kilencvenes években (az erre vonatkozó sajtómegkeresésekre a Momentum nem óhajtott reagálni).

S ha a román vagy brüsszeli szövetség nem lenne elég, ott a DK-probléma: a Momentum többször kiállt a külhoni magyarok kettős állampolgársága és szavazati joga mellett – és ezt Tomos friss transindexes interjújában el is mondta –, de most szoros szövetségben indul kormányt váltani a DK-val, amely viszont számtalanszor jelezte, fel szeretne lépni a szavazati jog ellen. Ami persze lehet kampányfogás, bár a 2004. december 5-ei népszavazás azóta is terhes öröksége alapján a szándékot nem lehet kizárni.

Tomos Endre. <br> Fotó: Mandiner-archív
Tomos Endre.
Fotó: Mandiner-archív

„A Momentummal szemben a DK legalább konzekvensen a határon túli magyarok ellen van” – fogalmazott lapunknak Pászkán Zsolt Románia-­szakértő, a Külügyi és Külgazdasági Intézet külső szakértője. Szerinte a Momentum az erdélyi városi magyarság progresszív rétegeinek szavazataira hajt, amivel a politikai asszimiláció útjára vinné az erdélyi magyarságot, „ezúttal a szovjet internacionalizmus helyett a brüsszeli központtal akarva áthidalni a nemzetiségi ellentéteket, mert most az a haladó hozzáállás”. Pászkán szerint a szándék kapcsán árulkodó lesz, hogy a pártlistán befutó helyet kap-e Tomos: ha nem, akkor az egész egyértelműen kampányfogás, ő pedig csak afféle díszszékely. Megjegyezte, számára hiteltelen, hogy Tomos Endre munkahelyek létrehozását ígéri magyar állami pénzből az erdélyiek tartásáért, hiszen ő Sepsiszentgyörgyről Kolozsvárra, majd Budapestre költözött, így „levelező tagozaton kapcsolódik csak a határon túliakhoz”. Hozzátette: beszédes, hogy ezek szerint nem találtak ott élő, kettős állampolgár jelöltet. Kérdésünkre a szakértő azt mondta, az utazás éppúgy megoldható lenne a parlamenti ülésekre, mint száz-egynéhány évvel ezelőtt. Pászkán Zsolt szerint Tomos Endre interjújából látszik, nem tudja, hogy az Erdélybe áramló magyarországi pénz talán a legátláthatóbb forrás a térségben, szigorú feltételek mellett adják csak oda, a hatása pedig látványos, számos magyar kötődésű műemlék menekült meg a biztos pusztulástól. Szerinte leginkább a Momentum paneleken túlmutató, koherens elképzelése hiányzik arról, mit kezdene az érintett másfél-két millió határon túli magyarral, ha hatalomra jutna.

Természetesen megkerestük Tomos Endrét is, aki készségesen válaszolt írásban. Elárulta, hogy már középiskolás kora óta rendszeres Tusványos-látogató, Kolozsvárott a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek önkénteskedett. Kérdésünkre úgy reagált: ő sosem kampányolt az USR mellett, és 2019-ben ezzel kapcsolatos véleményét újonc momentumosként artikulálta is a pártban. Mint közölte, a Momentum a továbbiakban távol marad a helyi választásoktól, és azokkal próbál együttműködni, akiket a helyiek megszavaznak – azaz esetünkben az RMDSZ-szel. Mivel utóbbi pozícióit a Fidesz éveken át próbálta gyengíteni, Tomos felháborítónak tartja a kormánypárt „álnok, hangulatkeltő reakcióját és hazaárulózását” a Momentummal szemben. Mindenesetre az erős USR-fiaskó után azt írta: ismer tehetséges RMDSZ-eseket, reméli, megtalálják a közös hangot.

Tomos Endrének Magyarországon korán elillantak a Fideszhez fűzött reményei, de sokáig távol maradt a politikától. A Momentum neki az új arcok miatt volt szimpatikus. Kérdésünkre a kormány bizonyos intézkedéseit méltatta, például a Kárpát-medencei óvodafejlesztési programot, az erdélyi színházaknak nyújtott támogatásokat, utóbbiak kapcsán a Bethlen Gábor Alapkezelő támogatását. Szerinte ez éles kontrasztban van a Fidesznek a magyarországi független színházakkal szembeni politikájával.

A Momentum feltétele, hogy a külhoni magyarok szavazati jogát meg kell őrizni”

Rákérdeztünk arra is, hogy milyen együtt dolgozni a határontúli-ellenes DK-val, és hogyan tudják garantálni a külhoniak szavazati jogait kormányváltás esetén Gyurcsány Ferenc pártjával szemben. Mint mondta, bízik abban, hogy saját pártja mindent megtesz programjának érvényesítéséért. Hozzátette, a pártközi együttműködés feltétele a Momentum részéről, hogy a külhoni magyarok szavazati jogát meg kell őrizni, ezt az összefogásban több párt is támogatja.

A momentumos aktivitás helyi, például sepsiszentgyörgyi megítélésére vonatkozó kérdésünkre a politikus a propaganda szította gyűlöletet említi, Vona Gábor erdélyi fogadtatására célozva. Megjegyzi, tudatában volt, hogy tevékenységének lesz negatív visszhangja, de reméli, idővel mindenki belátja, hogy a Momentum az egyetemes magyarság képviseletével alternatívát nyújt a Fidesszel szemben.

Tomos kapcsán – nem utolsósorban a beutazási korlátozások miatt – nem sikerült megszólaltatnunk olyat, aki személyesen vele dolgozott volna, vagy jobban ismerné. A távoli ismerősök inkább pozitív, mint negatív véleményüknek adtak hangot a személyisége kapcsán. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere megkeresésünkre szűkszavúan annyit mondott: nem emlékezik, hogy bármikor találkozott volna a helyi közéletben Tomos Endrével, és hozzáfűzte: azok tudják képviselni az erdélyi magyarságot, akik Erdélyben élnek.

Nyitóképen: Fordulat: úgy tudni, a progresszív, internacionalista irány nem Fekete-Győr András, hanem az EP-s kép­viselőnők, Cseh Kata és Donáth Anna ötlete volt. Fotó: Facebook / Dan Barna 

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szaki8x
2021. augusztus 22. 09:04
"A Momentum elnöke, Fekete-Győr András jelentette be május közepén, hogy a tíz éve Budapesten élő, sepsiszentgyörgyi Tomos Endre fogja képviselni a parlamentben a külhoni magyarságot" Tegyük fel, hogy így lesz és ez a kreatura bejut a parlamentbe. Ki hatalmazta fel őt arra, hogy ő képviselje a külhoni magyarságot? Fegyőr? Ha Fegyőr akkor Isten óvjon az ő szándékaitól (és amúgyis mi köze neki a kulhoniakhoz) , ha nem ő akkor ki? Mert a külhoni magyarság biztosan nem . Sőt, a helyében nem is mennék "külhonba", mert szerintem max. Magyarországon érezheti magát biztonságban az általa képviseltek haragjatól. Amúgy nagyon buta szerencsétlen, az ilyeneket hasznos idiótának hívják a politikában. És ráadásul elárulja a sajátjait.
SzaZo
2021. május 31. 16:48
Erdélyiként, én szégyellem magam! Hogy tud összeállni olyanokkal, akik utálják a fajtáját? Áruló! Ezekkel nincs összefogás, nincs alku, semmi nincs! Csak takarodó! A magyarnak két ellensége van: a zsidó és a kommunista. Ezek mindkettő egyben.
Da Vinci
2021. május 29. 11:28
"A MOMENTUMOS SZÉKELY FIÚ, AKI NEM AKAR MAGYARKODNI Lázár Zsuzsanna 2021.05.12. Tomos Endre Sepsiszentgyörgyön Székelyföldön született, majd Kolozsváron végezte tanulmányait. 2010-ben az Orbán kormány magyar állampolgárságot adott neki és elmondása szerint 10 éve itt él Magyarországon. Egy nap úgy gondolta, hogy tökön rúgja magát és hadat üzent a magyar kormánynak , hogy hogy mert neki állampolgárságot adni, gondolta udvarolni kezd Gyurcsánynak hátha jut egy szelet a tortából , amit épp most osztogatnak. A székely, magyar zászlót EU-s zászlóra cserélte, a Székely himnuszt franciára cserélte, a székelybicska ami zsebébe volt a lyukas zsebe miatt magától kicsúszott, így maradt a Momentum. Egy szóval Tomos Endre belilult A mi Momentumos Fegyőrünk bemutatta őt, aki majd a külhoni magyarokat fogja képviselni. A videóba elmondja, hogy a Fidesz nem beszélget el a külhoni magyarokkal így az erdélyi magyarokkal sem, így nem tudja, hogy ők mit akarnak , kijelentette, hogy ő bizony beszélt velük és ők már nem akarnak magyarkodni sőt ők a Tusványos színjátékot se akarják többé. Ők nyugati életet akarnak élni teszi hozzá Fegyőr, aki bemutatta ezt a szerencsétlent. Mi az a nyugati élet, ahol tábornokok figyelmeztetik az elnököt, hogy veszélybe a haza? A székelyek tudják a legjobban, az erdélyiek és a külhoniak mi az amikor veszélyben a haza ez az ember kimaradt abból sőt gondolom a szülei is. Én mindezt le merem írni, mert én is kolozsvári vagyok ott érettségiztem és úgy látszik , hogy a mi Endrénk nem tudja, hogy mit csinál, sőt hatalmas szögbe lépett csak még nem fáj, de sokat nem kell várni. Ki lehet ez az Endre és kik a szüleik, kik voltak? Egy igazi erdélyi, székely magyar nem lövi tökön magát csak akkor ha vaj van a füle mögött. Sajnos nem az első eset amivel találkoztam, az első is székely volt ő is Kolozsváron tanult nagyon hamar kiderült az igazság, ő idősebb volt nálam és kiderült, hogy annak idején a securitate embere volt és anyut figyelte annak idején, mert a családom annak a rendszernek az ellenségei voltunk. Tisztelt sepsiszentgyörgyiek! Ne legyetek restek nyomozzátok ki, ki ő, ki fia borja? Tisztelt erdélyi magyarok, székelyek, külhoniak! Tudom én sokat nem tehetek, de én szégyellem magam, én szégyellem magam, mert én is ott éltem, én is ott érettségiztem, de én nem 10 éve, hanem érettségi után jöttem át 32 éve és nekem mindig Kolozsvár marad az első helyen . Én kérek bocsánatot, mert érzem muszáj megtennem, mert könnybe lábadt a szemem A Momentum nem az erdélyi magyar pártokkal szövetkezik, hanem az USR-PLUS román párttal, ott is nekik kampányoltak és az erdélyieket felszólították, hogy őket támogassátok. Donáth Anna odáig ment, hogy felvidékieknek az volt az üzenete, hogy legyenek büszke szlovákok. A Momentum azt a Ciolost támogatja aki a securitate katonája volt Kolozsváron , a szerencsétlen Doinea Cornea antikommunista vérig kínzott hölgyet őrizte házánál, a mi házunk szomszédságába. Egy külhoni magyar Trianon és 2004 december 5 után nem támogathat olyan pártokat, ahol Gyurcsány a szövetséges és a bandája a szövetséges. Kihangsúlyozom ezt nem szavazatok miatt mondom, hanem FIGYELMEZTETÉSKÉPPEN! Tudom ti okosabb vagytok ezeknél!" https://lzsblog.blogstar.hu/2021/05/12/a-momentumos-szekely-fiu-aki-nem-akar-magyarkodni/108996/
kbs_real
2021. május 29. 11:22
A mássága sodorta ezt oda...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!