Mikor érezte leginkább Isten jelenlétét?
Két szó: mélységben és magasságban. A mélységben, amikor Szilágyszegen le akartak vinni a pincébe vallatni. Annyira kézzelfogható volt a fenyegetés, azt mondták, ha nem vallok, kénytelenek lesznek más módszerekkel jó útra téríteni. A másik, hogy minden reggel hétkor elvittek kihallgatásra. Egyik nap hiába vártuk, csak nem jöttek. Aztán dél körül láttam, hogy jön az úton egy Volga. De csodák csodája, a feleségem nagybátyja szállt ki belőle az apósommal. Megszólalt a déli harangszó, és a rádióban az első hír az volt, hogy Ceaușescu elmenekült. Aztán jött egy szekus, bevittek, de akkor már csak azt mondták, menjünk Isten hírével. A rendőr megölelt. Életem legboldogabb pillanata volt. Két napon belül a legmélyebb és a legmagasabb pontokon jártam.
Mára világos, hogy a népfelkelést kihasználva végül posztkommunista rendszer épült ki. Nem ez volt a cél. Ezt hogyan élte meg?
Eleinte hitelesnek tűntek. Engem beválasztottak a Nemzeti Megmentési Front Tanácsába, amely átmeneti parlament volt. Leghamarabb Doina Cornea vette észre, hogy mi folyik, s azonnal lemondott a tagságról, és visszavonult. Én ezt akkor túlzásnak tartottam, de neki volt igaza. Jobban érzékelte román körökben, hogy ez csak katonai hatalomátvétel volt. Nálam akkor telt be a pohár, amikor George Bush elnöknél voltam Amerikában Szűrös Mátyással, és jött a hír, hogy Vásárhelyen magyarellenes erőszakcselekmények zajlanak, a fekete március történései. Tiltakoztam Iliescunál, hiszen egyértelmű volt, hogy magyarellenes pogromkísérletről volt szó.
Milyen volt a viszonya Iliescuékkal?
Iliescu Bukarestben meg akart győzni, hogy tartsak vele. Januárban megkerestek, miután visszatértem Menyőről Temesvárra. Azt kérték tőlem: javasoljam mint „hiteles román forradalmár”, hogy alakuljon egy új titkosszolgálat. Természetesen nemet mondtam, érzékeltem, hogy bűzlik a hal. Aztán megalakult az új hírszerzés. Nehéz dolguk volt, hiszen valamivel legitimálni kellett a forradalom után a titkosszolgálat további működését. Végül a magyarveszéllyel indokolták, mondván: a magyarok „el akarják venni” Erdélyt. Még kétszer próbáltak meggyőzni. Azt akarták, hogy legyek én a magyarok vezetője a Nemzeti Megmentési Front Tanácsa keretein belül. „Mi, románok a mieinkkel, ti, magyarok pedig a tieitekkel” – mondták.
Minden pártot megfertőztek a kommunisták
Mennyire posztkommunista a mai román elit?
Tényekről beszélhetünk: a posztszovjet országok közül Románia rekordot döntött abban, hogy itt tért vissza az utódkommunista párt legtöbbször. Itt mindvégig volt ereje, háttere. Most alig pár hónapja bukott meg a legutóbbi szocialista kabinet, de a mostani kormányzat sem megnyugtató. A romániai politikai tömörülések mind az egykori Román Kommunista Párt szatellitpártjai. Minden alakulatot megfertőztek a kommunisták, minden pártba beszüremkedtek. Ha látná a román televízió műsorait: még mindig régi szekusok osztják az észt. Azt szoktam mondani, hogy nekik a vádlottak padján vagy a börtönben volna a helyük, nem a tévé szakműsoraiban. De nálunk a titkosszolgálat még mindig nagyhatalom. Még mindig szerecsenmosdatás folyik a forradalommal kapcsolatban. Azonban folyamatban van két per is, mindkettőben Iliescu a fővádlott.
A diktatúra korszakát éhség, félelem és sorban állások jellemezték. Miért gondol sok román mégis nosztalgiával a Ceaușescu-féle időkre?
Ez ugyanaz a jelenség, mint Magyarországon a Kádár-rendszer nosztalgiája. Szerintem ez a lélektani állapot az idősebb korosztályra jellemző. A fiatalságukat siratják. Esetleg a fejadagot és a vadkapitalizmussal szembeni egalitárius igazságosságot. Úgy gondolom, a magyarok nem sírják vissza.
Röviden megjegyzem
A lelkész forradalma
Miután 1989-ben a nagyváradi református püspök, Papp László felfüggesztette temesvári lelkészi állásából, Tőkés Lászlónak bírósági végzés alapján el kellett hagynia a parókiát. Ő ezt megtagadta, és védelme érdekében az egyházközség őrizni kezdte. 1989. december 15-én este magyarok és románok élőláncot alkotva védték Tőkést a kilakoltatás ellen. A védőkhöz egyre nagyobb magyar és román tömeg csatlakozott, ami végül rendszerellenes tüntetésbe csapott át. A kommunista rendfenntartó erők éles lőszert vetettek be ellenük, az összecsapások halálos áldozatokkal jártak.
A diktátor végzete
Nicolae Ceaușescu december 20-án tért vissza iráni útjáról, és a forrongó közvéleményt látva 21-ére őt támogató tüntetést hívatott össze, ám beszéde közben elveszítette a kontrollt a tömeg fölött, amelynek egy része ellentüntetésbe kezdett. A diktátor 22-én helikopterrel menekült el Bukarestből, majd kalandos úton a hadsereg őrizetébe került. December 24-én az új elnök, Ion Iliescu rendelete alapján rögtönítélő katonai bíróság állt fel, amely másnap golyó általi halálra ítélte Ceaușescut és feleségét, az ítéletet rögtön végre is hajtották. A romániai forradalom halálos áldozatainak száma 1104 fő volt, közülük legalább 43-an magyarok voltak.
Miután 1989-ben a nagyváradi református püspök, Papp László felfüggesztette temesvári lelkészi állásából, Tőkés Lászlónak bírósági végzés alapján el kellett hagynia a parókiát. Ő ezt megtagadta, és védelme érdekében az egyházközség őrizni kezdte. 1989. december 15-én este magyarok és románok élőláncot alkotva védték Tőkést a kilakoltatás ellen. A védőkhöz egyre nagyobb magyar és román tömeg csatlakozott, ami végül rendszerellenes tüntetésbe csapott át. A kommunista rendfenntartó erők éles lőszert vetettek be ellenük, az összecsapások halálos áldozatokkal jártak.
Nicolae Ceaușescu december 20-án tért vissza iráni útjáról, és a forrongó közvéleményt látva 21-ére őt támogató tüntetést hívatott össze, ám beszéde közben elveszítette a kontrollt a tömeg fölött, amelynek egy része ellentüntetésbe kezdett. A diktátor 22-én helikopterrel menekült el Bukarestből, majd kalandos úton a hadsereg őrizetébe került. December 24-én az új elnök, Ion Iliescu rendelete alapján rögtönítélő katonai bíróság állt fel, amely másnap golyó általi halálra ítélte Ceaușescut és feleségét, az ítéletet rögtön végre is hajtották. A romániai forradalom halálos áldozatainak száma 1104 fő volt, közülük legalább 43-an magyarok voltak.Címlapkép: Kőhalmi Péter