A tényellenőrzés kiforgatása: mit tanulhat a Lakmusz Zuckerberg kritikájából?
Áttekintettük, hogy a Lakmusz, Magyarország első tényellenőrző platformja hogyan reagált a hírre.
A kanálhajlítók, parafenomének és más csodadoktorok legelkötelezettebb kritikusai közé tartozott a napokban elhunyt James Randi.
Október 20-án, 92 éves korában elhunyt James Randi amerikai bűvész, a nemzetközi tudomány-népszerűsítés és az úgynevezett szkeptikus mozgalom világhírű személyisége. A torontói születésű Randall James Zwinge munkássága sok tekintetben megtermékenyítőleg hatott a tudománykommunikációra.
Randi bűvészi-művészi szempontból aktív, fiatalabb évei során elsősorban szabadulóművészként vált ismertté Amerikában. 1981-ben róla nevezték el a 3163/1981 QM C jelű kisbolygót, ami már akkor jelezte a tengerentúli tudományos világ tiszteletét a munkássága iránt, amellyel a természeti jelenségeket igyekezett közelebb hozni, átélhetővé tenni a kutatások világában kevéssé jártas közönség számára.
Magyarországon leginkább azért lett a neve széles körben ismert, mert felvette a küzdelmet a magát természetfeletti képességekkel felruházottnak hirdető parafenoménnel, a magyar származású Uri Gellerrel, vagyis Gellér Györggyel. Randi színpadi és televíziós szereplései során számos alkalommal bizonyította, hogy Geller egyik leghíresebb produkciója, a kanálhajlítás hátterében nem természetfeletti képességek rejlenek, hanem egyszerű bűvésztrükkök.
A produkciót egyebek mellett 1992-ben Budapesten, a Planetáriumban rendezett bemutatóján is leleplezte, éppúgy, mint az állítólagos manilai csodadoktor puszta kézzel a testbe hatoló „gyógyítási” módszereit.