Európa aranyérmesei vagyunk: egy évtizede verhetetlenek a magyar rezsidíjak!

Piaci díjszabással háromszor, de inkább négyszer annyit is fizethetnének a családok az áramért és a gázért egyaránt.

Júniusban is verhetetlenek voltak a magyar rezsiárak a finn kutatócég adatai szerint. Az Európai Unióban egyetlen országban sem fizetnek kevesebbet, mint a magyar háztartások. Kérdés, meddig maradhat meg ez az elsőség.
Egyetlen európai országban sem fizetnek kevesebbet a rezsiért, mint Magyarországon. A finnországi VaasaETT kutatócég minden hónapban összesíti a legtöbb európai ország rezsiadatait, elsősorban a fővárosokra koncentrálva. A listán az uniós tagállamok mellett azon országok kapnak még helyet, amelyek az Európai Energiaközösségbe tartoznak. A tarifa-összehasonlítást az osztrák Energie Control Austria, illetve a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) megbízásából készíti a finn intézmény.
Ezek alapján immár hosszú évek óta verhetetlenek a magyar rezsiárak, mégpedig a rezsicsökkentésnek köszönhetően. A már egy évtizede bebetonozott díjszabás miatt a magyar háztartásoknak jóval kevesebbet kell rezsire kifizetniük, mint a szomszédos országoknak.
Ezt is ajánljuk a témában
Piaci díjszabással háromszor, de inkább négyszer annyit is fizethetnének a családok az áramért és a gázért egyaránt.
Az átlagfogyasztás erejéig az áram ugyanis nálunk kilowattóránként (kWh) 36 forintba, míg egy köbméter gáz 102 forintba kerül.
A VaasaETT által kimutatott háztartási energiaár-index (HEPI) eurócentekben mutatja az adatokat, vagyis míg forintban a díj változatlan, a forint árfolyamváltozásai miatt a VaasaETT aktuális adatai néha eltérnek, ám abban nincs kivétel, hogy ezek is toronymagasan a legjobbak a kontinensen. A legutóbbi, néhány napja publikált jelentésben Magyarország esetében az áramra kilowattóránként 9,17 eurócenttel, gáz esetében pedig 2,52 eurócenttel számolnak. Ez utóbbi a HEPI adatsorban szintén kilowattórára vonatkozik, egy köbméter gáz nagyjából 10-12 kilowattórának felel meg, a gáz minőségétől függően, így jön ki a kilowattóra ár 2,49 eurócentre.
Ezt is ajánljuk a témában
Utánaszámoltunk, pontosan mennyire is fájna a rezsicsökkentés eltörlése.
Magyarországon egy átlagfogyasztó család éves rezsiszámlája, a gázt és az áramot figyelembe véve ugyanis összesen 267 189 forintra jön ki.
Az áram ebből 90 828 forint, a gáz pedig 176 358 forint évente az átlagot fogyasztóknak.
Az intézmény adatai szerint a régióban nem változott egy hónap alatt a díj. A szomszédos országokból még Horvátország áll a legközelebb díjszabásban a magyar árakhoz, ám összességében itt is áramra évente 158 ezer forintot, gázra pedig 340 ezer forintot fizetne egy átlagos magyar család. Ez összesen 498 ezer forint, vagyis csaknem dupla annyit, mint egyébként itthon.
Romániában az áram 161 ezer forint lenne, a gáz viszont kiugróan magas, 427 ezer forint, így jön ki a közel 600 ezer forintnyi éves rezsiszámla. Szlovákiában 625 ezer forintot fizethet évente egy család háztartási energiaköltségre.
Lengyelországban és Szlovéniában már „kicsit” magasabbak a rezsiszámlák, közel 900 ezer forintba kerülne a magyar átlagfogyasztás az ottani díjakkal számolva.
Pofáncsapással jár ugyanakkor az osztrák rezsit befizetni. Áramra 340 ezer forint körül kellene fizetnie egy magyar átlafogyasztónak. Bécsben egyébként az elektromosság díja még nőtt is az elmúlt hónapban, már megközelíti az éllovas Németországot és Nagy-Britanniát. Gázra pedig, annak ellenére, hogy csökkent a díjszabás, az osztrákok még mindig 950 ezer forint körüli számlát kell kicsengetni átlagosan. Ez azt jelenti, hogy évente 1,3 millió forint az osztrák rezsiszámla.
A magyar rezsicsökkentés tehát hosszú évek óta jelentős költségeket takarít meg a magyar háztartásoknak, ennek fenntartásában pedig kulcsszerepet játszik az olcsó energia. Mégpedig jelenleg a legolcsóbban Oroszországból tud energiát venni Magyarország, emiatt tart ki a kormány rendszeresen amellett, hogy nem szabad teljesen leválnia az EU-nak az orosz energiáról.
Márpedig éppen ez lenne Brüsszel terve: 2028-tól életbe lépne a teljes orosz energiahordozó-behozatal tilalom, amelynek Magyarország lenne az egyik legnagyobb vesztese.
A szankciók minden magyar háztartásnak 2 millió forintos kiadást jelentettek eddig, az újabbak, valamint Ukrajna erőltetett csatlakozása pedig évi 1 millió forint pluszköltséget jelentene a családoknak.
Ahogyan arról korábban a Mandiner is írt: az orosz energiaembargó a rezsicsökkentés végét jelentené, mintegy 800 milliárd forinttal növelné meg az intézkedés Magyarország energiaszámláit.
Ezt is ajánljuk a témában
Az orosz energiaembargó évi egymillió forintjába kerülne minden magyar háztartásnak.
A kormány több szereplője is figyelmeztetett már rá, hogy Brüsszel a kezdetektől fogva eltöröltetné a rezsicsökkentést, arra hivatkozva, hogy az korlátozza a versenyt. A kormány viszont kitart és hallani sem akar az egyik legfontosabb társadalompolitikai intézkedését.
Nyitókép: FREDERICK FLORIN / AFP