Magyar Péter gazdasági programja: a baloldal leporolt ígérgetéseit nevezi rendszerváltásnak a Tisza Párt

2025. július 24. 13:14

Továbbra sincs hivatalos gazdasági programja a Tisza Pártnak, ugyanakkor a választók számára az eddigi, különböző rendezvényeken és az online térben elhangzottak alapján ma már egyértelműen látható, Magyar Péter a már megszokott ellenzéki ígérgetéseket csomagolta újra.

2025. július 24. 13:14
null
Nagy Kristóf

Részletes gazdasági programot ugyan még nem mutatott be Magyar Péter pártja, ám az elmúlt hónapokban több konkrét ígéretet is megfogalmazott a Tisza Párt. Ezek az ígérgetések nagyrészt arról szólnak, hogy az emberek példátlan jövedelememelkedést várhatnak, ha Magyar Péterék 2026-ban megnyerik a választást. A hangzatos „valódi rendszerváltás” ugyanakkor kivitelezhetetlen, ráadásul nincs benne semmi újdonság: ugyanazokat az ellenzéki ígéreteket hallhattuk eddig, amelyeket már az előző parlamenti választások előtt a többi ellenzéki párttól.

Magyar Péter tehát a tartalmon nem változtatott, csak a csomagoláson: a jólétet növelő ígérgetések fedezeteként pedig az „állami vagyon visszaszerzése” és a „NER-hez közeli vállalkozók” vagyonának elkobzása áll az ötletelés középpontjában.

Aligha tekinthető tehát komolyan vehető gazdaságpolitikának a Tisza Párt várható programja, mivel a kiadások jelentős és azonnali növekedését ellensúlyozó bevételek, vagy csak kampányígéret szintjén léteznek, vagy csak jó esetben is évek múlva jelentenének bizonytalan mértékű bevételt az állam számára.

Magyar Péter és a Tisza Párt az elmúlt hónapokban ráadásul azokat az ígéreteket dobta be, amelyeket az előző választásokon is mindig elővett a baloldal. Az már ritkábban hangzik el a legnagyobb ellenzéki párt belső köreiben, hogy milyen kézzelfogható megszorításokkal teremtenék elő a pénzt a valódi jövedelemnövekedést aligha eredményező tervekhez. Ezek:

  • áfacsökkentés: az alapvető élelmiszerek általános forgalmi adójának 5 százalékra csökkentése
  • adócsökkentés, többkulcsos adórendszer, egyszámjegyű szja
  • a családi pótlék megduplázása
  • az egészségügyre évi 500 milliárd pluszforrás,
  • bérrendezés a közszféra egyes területein 
  • vagyonadó bevezetése
  • béremelés, a munkáltatók bevonásával
  • nyugdíjemelés.

Ezekhez a jelentős kiadásokhoz pedig valamilyen módon

  • az állami vagyon visszaszerzésével
  • a koncesszióba szervezett közfeladatok ismételt állami fenntartásával
  • és gyakorlatilag a szabályos szerződéses úton szerzett magánvagyon elvételének gondolatával
  • valamint a befagyasztott uniós pénzekkel teremtenék elő a szükséges forrást.

Vissza a baloldali időkbe?

Az áfacsökkentés és a többkulcsos adórendszer újbóli bevezetése 2010 óta folyamatosan a baloldal napirendjén szerepel, így Magyar Péter és pártja az adórendszerrel kapcsolatban csak olyan ígéreteket fogalmazott meg eddig, amelyek nem szolgálnak újdonsággal. Ráadásul az adórendszer „visszaalakítását” gyakorlatilag semmi sem indokolja. Éppen ellenkezőleg, a 2010 előtti adórendszer életképtelen volt, mivel az adóelkerülést és az adócsalást ösztönözte.

Magyar Péter másik nagy ígérete az alapvető és az egészséges élelmiszerek áfacsökkentése lenne. Ez becslések szerint több száz milliárd forint bevételkiesést jelentene a költségvetésnek, ráadásul az alapvető élelmiszerek túlnyomó többsége már most is az 5 százalékos áfa alá tartozik. Így érdemi jövedelemmegtakarítást aligha okozna, ellenben jelentős forrásvesztést szenvedne el a büdzsé, amelynek a bevételei között

  • az áfa aránya 22-24 százalék,
  • a személyi jövedelemadóé pedig 12-14 százalék.

Éppen ezért is lehetnek megalapozottak azok a hírek, hogy a Tisza Párt házon belül már több mint másfél évvel a választások előtt is adóemelésben gondolkoznak.

Noha a Tisza korábban még 9 százalékos, egykulcsos szja-t lebegtetett be, arra már számítani lehetett, hogy ez csak blöff. A Mandiner több forrásból úgy értesült, hogy a többkulcsos adórendszer újbóli bevezetése mellett dönthetnek. Az Economx információi szerint már Magyar Péterék is jónak tartanák, ha az általános adókulcs maradna a jelenlegi 15 százalék, míg 1,2 millió forint körüli bruttó jövedelem felett a duplája, 30 százalék lenne az szja.

Ezt is ajánljuk a témában

Ez azt jelenti, hogy az átlag felett keresők jelentős nettó jövedelemtől esnének el. Ez nem csak a leggazdagabbakat sújtaná, de a KSH adataiból kiindulva az összes felsővezetőnek és orvosnak fizetéscsökkenéssel kellene szembesülnie. Nagy valószínűséggel azok is rosszul járnának, akiknek a munkaviszonyuk mellett más jövedelemforrásuk is van, például lakáskiadás, vagy vállalkozói, őstermelői tevékenység és az összes havi bevétele meghaladja az egyébként ma már nem álomkategóriának számító, bruttó 1,2 millió forintos összeghatárt. 

Arról nem is beszélve, hogy a határnak megadott bruttóra most járó 800 ezer forintos fizetés rögtön 620 ezer forintra csökkenne, ha 15 százalék helyett már 30 százalékos szja-kulcs alá tartozna. Az intézkedés – a korábbi tapasztalatokhoz hasonlóan – ráadásul jelentősen növelné az adócsalás kockázatát.

Az adóemelésből származó bevétel ugyanakkor aligha fedezné az áfacsökkentéssel – és más intézkedésekkel – járó bevételkiesést.

A Tisza a jól megszokott ellenzéki ígéretek közül már a vagyonadó ötletét is bedobta, az 5 milliárd forint feletti vagyon után kellene adót fizetni. Ez a szakértők szerint szimbolikus intézkedés lenne és leginkább nem a költségvetésnek kedvezne, hanem a társadalom egy részének az igazságérzetére hatna.

Vagyonelkobzás, piaci zavarok

Magyar Péter már számtalanszor kiemelte, a NER-közeli vállalkozók és a Fideszhez köthető személyek ellen vagyonosodási vizsgálatot indítana és akár vagyonelkobzással is „visszaszerezné az ellopott pénzeket”. Ez az erősen elméleti és kampányszlogennek tekinthető elképzelés adná az áfacsökkentésre és más, állami közszolgáltatásokra a költségvetési forrást. Magyar úgy véli,

  • vagyonvisszaszerzéssel,
  • az állami vagyon további gyarapításával
  • és a koncesszióba szervezett közfeladatok újra államosításával jelentős bevételhez jut az állam. 
  • A befektetői bizalom erősödése pedig csökkentené a kiadásokat.

A befektetők bizalmát ugyanakkor azonnal eljátszaná Magyarország, amennyiben a Tisza hatalomra kerülése esetén megalapozatlanul – például bírósági ítélet hiányában – visszamenőlegesen semmisnek minősítene szabályosan megkötött szerződéseket és önhatalmúan zárolná a magánvagyont. 

A magántulajdont védő, alapvető nemzetközi egyezmények nem teszik lehetővé, hogy a hazai költségvetés gyorsan, jelentős nagyságú bevételre tegyen szert. 

Ráadásul a hazánkkal szembeni piaci bizalomvesztés is beláthatatlan károkat okozna a gazdaságnak. Emiatt a vagyonkezelő alapítványok vagyonára sem tudná rátenni a kezét az állam.

A Magyar Péter szerint „ellopott állami vagyon visszaszerzése” sem jelentene elkölthető bevételi forrást az államnak. Noha a saját tulajdonában lévő vagyon növelése tehetősebbé teszi az államot, ezeknek a vagyonelemeknek a fenntartása pénzbe kerül, ráadásul a szabályosan eladott vagyont legfeljebb visszavásárolni tudja az állam. A lakosság jövedelmét egy ilyen lépés nem gyarapítja.

Szintén nem kecsegtet nagy bevétellel, kiadáscsökkentéssel a koncesszióba adott közfeladatok újbóli, közvetlen állami kontrollja sem. A kiszervezéssel a piaci gyakorlat – állami hozzájárulás mellett – szerinti működés részben garancia a fejlesztésekre és a stabil működésre. Előfordulhat, hogy az állam közvetlenül költséghatékonyabban működtethet egy szolgáltatást, de érdemi költségvetési hatása aligha lenne ennek a szegmensnek.

Honnan lenne akkor pénz a leporolt ígéretekre?

A Tisza Párt európai parlamenti képviselői közül többen is korábbi brüsszeli munkájuk során a magyar rezsicsökkentés eltörlése mellett érveltek, ráadásul Brüsszel is régóta ezt akarja elérni. A lakossági gáz és villamosenergia ára ma a legalacsonyabb az EU-ban. Mivel hazánk ellátását egyébként is veszélyeztetik az uniós tervek az orosz energiaembargó miatt, Magyarországon jelentősen nőne a lakosság rezsiköltsége, sokkal nagyobb kiadást jelentene, mint az áfacsökkentésből származó átmeneti megtakarítás, amelyet sokan nem is tapasztalnának, az eltérő fogyasztási szokások miatt.

Az egészségügyre, az oktatásra, valamint a szociális területekre pedig Brüsszel elvárásainak maradéktalan végrehajtása – Ukrajna támogatása, a szexuális kisebbségek támogatása, a rezsicsökkentés eltörlése és a migráció támogatása – esetén valóban uniós pénzből, a jelenleg befagyasztott keret egy részéből lenne forrás.

A Tisza ebben az esetben meg tudná a Fidesz-kormány által előterjesztett és Brüsszel jóváhagyásával tervezett beruházásokat. Vagyis Magyar Péter gyakorlatilag a Fidesz által tervezett és részben a magyar ellenzéki EP-képviselők miatt szünetelő programokat hajtaná végre, ha kormányra kerülnének. A rendelkezésre álló keret ráadásul töredéke annak, amiből az összes ígéret finanszírozható lenne.

Leszámolás a családi adórendszerrel?

Látható tehát, hogy a Tisza Párt sem tud mást ígérni a támogatóinak, mint a baloldali ellenzéki pártok az elmúlt másfél évtizedben. Ezek egy része ráadásul már bizonyítottan megbukott, miközben arról kevés szó esik, hogy az adórendszer bármilyen átalakítása súlyosan érintené a gyermekeseket és a családokat, akik a jelenlegi adórendszer kiemelt kedvezményezettjei. A munkavállalást és a családalapítást ösztönző adórendszer 2010 óta a jobboldali kormányzás egyik legnagyobb sikere, amivel a segélyalapú osztogatás kiszorult, mivel Magyarországon az egyik legalacsonyabb a munkanélküliség az EU tagországok közül.

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Mandiner grafika

Összesen 80 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hijo-de-perra-4
2025. július 24. 17:45
Ilyen Tisza-Fidesz fele generacios helycsere volt mar a felvideki magyaroknal A rendszervaltas ota dominans MKP-t, a regi vagasu elvtarsakat szetcsapta a fiatalos Most-Hid part, aztan kb. mar meg is szuntek, senki se kivancsi rajuk (marmint az MKPra) Ott is rossz lora tett Orban, mint altalaban
hijo-de-perra-4
2025. július 24. 17:41
Meg kell igerni, hogy utolerjuk Ausztriat A gecinek is bejott
figyelő4322
2025. július 24. 17:37
Ígérget a Polos Peti és szektája? Ja, persze. Ígérgetni lehet, hiszen ingyen van! Viszont az irígység rossz tanácsadó egy párt programjában. Ilyen volt a Kommunista Párt programja a '40-években a háború után, de még 10%-ot se kaptak az utolsó valóban szabad választáson. Végül csalással, erőszakkal és a szovjet csapatok jelenlétével hatalomra jutottak. Utána nem csak a gazdagokat, hanem még a középosztályt is kifosztották, de a szegények sem lettek gazdagok, de még jómódúak sem... Csak egy vékony bolsevik elit gazdagodott meg!
cinkegolyó
2025. július 24. 16:55
Érdemes megnézni a sok tévelygő tiszarajongónak az alábbi videót, különösen azoknak, akik az EU-s pénzek hazahozása és a jobb élet reményében szavaznának a poloskásra. Magyar Péter sem tudja megszerezni az EU-s pénzeket youtube.com/watch?v=DojwEtTFIqc&t=2s
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!