Itt az igazság a csokimikulásokról: Magyarország ebben a tekintetben nem áll jól (FOTÓK)

2024. december 03. 08:06

Eltűntek a hazai polcokról az igazi mikuláscsokoládék. Ausztriában, Szerbiában és Lengyelországban viszont még tudják, kit és mit ünneplünk december 6-án.

2024. december 03. 08:06

Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay. Belső képek: AFP/Kisbenedek Attila, képernyőfotók

 

Krupincza Mariann és Nagy Gábor írása

 

Önöknek ugyancsak feltűnt? Egyszerűen eltűntek a magyarországi boltok polcairól az igazi mikuláscsokoládék. Nem a Télapó- (és egyéb) csokifigurákról beszélünk, hanem az egykori kis-ázsiai Myra városának egyházi elöljárójáról formázott édességről:

a pásztorbotot tartó, püspöksüveget viselő mikuláscsokoládéról, amelyek némelyikén még püspöki gyűrű megint csak feltűnik.

Sajnos idehaza is egyre nagyobb a kép- és fogalomzavar, hogy kit, illetve mit ünneplünk december 6-án. Nálunk Szent Miklósról van szó, az egyik legismertebb és legnépszerűbb szentről, a hit védelmezőjéről, a szegények gyámolítójáról – továbbá a megrágalmazottak, az utazók, a hajósok, a halászok, a kereskedők, a zarándokok, valamint a férjhez menni vágyó lányok patrónusáról.

Miklós a feljegyzések szerint Krisztus után 245-ben született a kis-ázsiai Anatóliában, Patara városában, gazdag szülők gyermekeként. Korán árvaságra jutott, és kolostorba költözött, ahol nagybátyjának, Patara érsekének felügyelete alatt nevelkedett.

Megszeretve a kolostori életet, a papi hivatást választotta. Ezután Myrában telepedett le. Nem volt még harmincéves, amikor püspökké választották. Több mint 50 éves szolgálata alatt vagyonát a gyerekek és a szegények, a bajba jutottak megsegítésére fordította. Egyszerű emberként élt, miközben tanított és szeretetet hirdetett. Életéről számos legenda ismert,

ezek alapján formálódott az évszázadok során Mikulás alakja.

Európa más részein, ahol többek között a rémisztő, fagyos alakot öltő ősi germán istenség, „hosszú szakállú” Odin és nyolclábú lova, Sleipnir hagyományának tovább éléseire emlékeznek. A német folklór alapján a gyerekek minden évben csizmát tettek a kémény mellé, amelybe szalmát, illetve répát helyeztek azért, hogy megetessék Sleipnirt, a mitikus lény hálából ajándékokat adott.

A skandináv néphiedelem szerint a fagyos tél démona, a téli napforduló központi alakja, Julbukk hozott ajándékot a gyermekeknek. Az északi démon leghíresebb változata, a lappföldi Joulupukki, akinek figurája mára azonosult a Télapó alakjával.

Az angolszász kultúrkör részben a germán, részben a keresztény hagyományokra épített. A Télapó eredetét egyes kutatók a tizenhatodik századi angol uralkodóhoz, VIII. Henrikhez kötik, aki a karácsonyt a béke, az öröm, az étel, az ital, valamint a mulatság ünnepének nevezte. Angliában külön nem ünnepeltek, ajándékoztak december 6-án, az mondhatni királyi indíttatásra összefonódott karácsonnyal.

A Télapó orosz változata, Gyed Maróz pedig inkább köthető a szovjet antiklerikalizmushoz, sem mint valami orosz néphagyományhoz. Az orosz Télapónál már a karácsony, illetőleg az újév is összemosódott, hiszen Gyed Maróz segítője, Hópelyhecske szintén újévkor érkezett.

Ennyit arról, hogy tulajdonképpen ki is az igazi Mikulás, ki(k) a Télapó(k).

 


ATTILA KISBENEDEK  /  AFP
Korábbi fotó Joulupukki budapesti látogatásáról. Fotó: ATTILA KISBENEDEK / AFP

 

Adódik azonban a kérdés, miért alakult mindez így ki Magyarországon?

A tizenkilencedik század végéig a „láncos Miklós” népszokás volt az, amit eljátszottak az emberek. December 6. előestéjén a szereplők betértek azokba a házakba, ahol gyerekek voltak: vizsgáztatták, megimádkoztatták, tudásuk, viselkedésük alapján megjutalmazták vagy megfenyítették őket. A Mikulásnak, illetve krampuszainak ezzel az volt az eredeti szándéka, hogy a gyerekeket a közelgő karácsonyra készítsék fel.

Később a játék és a tréfálkozás irányába indult el ez a népszokás. A gyermekek fenyítését inkább az álarcos, kormos képű, illetőleg szarvat viselő krampuszokra bízták. A játékokban a kis ördögök nem csak ijesztgették a gyerekeket, de el is akarták ragadni, ezért Miklós püspök megszégyenítette és láncra verte a krampuszokat.

Majd jött a huszadik század,

amikor a nyugati marketingesek egyre inkább úgy alakították ki a Mikulás imázsát, hogy a bírói szerepkörét igyekezték elhagyni, és sokkal hangsúlyosabbá tették ajándékosztó feladatait.

A kommunista-szocialista érában a Mikulás-ünnep keresztény értelmezését tiltották, Szent Miklós püspök helyett a köznyelvben inkább a Télapót használták a Mikulásra. A rendszerváltást követően pedig az angolszász befolyás egyre inkább beszivárgott – versek, filmek, nopláne desszertek betonozzák be a Télapó-képet.

 


 

Siralmas a mikuláscsoki-helyzet idehaza

 

Emlékszünk, gyerekként mindig izgatottan vártuk december 6-át, nagy örömmel pakoltuk ki az ablakainkba az ajándékba kapott mikuláscsomagokat és a kisebb-nagyobb csokoládémikulásokat. Talán, ha nem merült volna fel a Mandiner szerkesztőségében is, a múlt homályába veszett volna, hogy egy-egy gondosan megőrzött régi Mikulásunk bizony pásztorbotot tartott a kezében és püspöki süveget viselt, sőt még a kereszt és a püspöki gyűrű is megjelent a csomagolásán.

Hiába közeleg december 6-a, alig – vagy inkább szinte lehetetlen – kapni „igazi” mikulácsokoládét.

Bár a Sparban gazdag a kínálat, akármennyire jártuk figyelmesen a sorokat a főváros különböző üzleteiben, Szent Miklóst ábrázoló csokifigurába nem botlottunk. Ellenben jócskán akadtak különféle manók, rénszarvasok, de még pingvinek is. (Miután előfordult már, hogy rénszarvasos csokoládék csomagolása alatt nyulakat formázó desszert lapult, kétségeink támadtak a pingvinekkel kapcsolatban.) Egyébként kollégánk számára egészen egyedi volt az aranyszínű ruhás kiadás. Valamint paleocsokoládés és mézeskalácsos finomsággal szintúgy találkozhattunk a polcokon, ám egyik különleges darabon sem jelent meg püspöki süveg vagy kereszt.

Hasonló tapasztalataink voltak a Lidl áruházakban. Ugyan ott az egyik jellegzetes márkának volt egy egyedi áttetsző papírba csomagolt, ízléses (a többi termékből kiindulva feltehetően ízletes – szerk.) mikulása, azonban ezeknek a figuráknak a puttonyából kismackó kandikált ki, püspöki utalásnak se híre, se hamva. Még a Penny Marketekben sem jártunk eredménnyel. Kíváncsiságból betértünk a Rossmann drogériába, ahol azonban nem botlottunk Szent Miklóst ábrázoló csokoládéba, helyette csak Kinder-télapók tömkelegét láttuk.

Ugyanakkor kellemes meglepetés ért minket a Müller drogériában, ahol a csokiangyalkák mellett egy apró biocsoki-mikulást találtunk a rózsaszín pulóveres jegesmedvék mellett. Illetve egy német csokoládé dobozán és csomagolásán végre megjelent Szent Miklós alakja. De még az Auchan áruház is tartogatott meglepetést: a Szerencsi ét- és tejcsokis mikulásának kezében szúrtuk ki a püspöki botot. Továbbá bájos csokoládéangyalkákat is találtunk a karácsonyi forgatagban. Egyébiránt a nagyobb boltokban mindig ugyanazzal a szortimenttel találkoztunk. Kaccsintós Milka-mikulások, különböző színekben, méretekben, mindenféle hóemberek, medvék, karácsonyi ajándékokat cipelő (kinderes, mercis, piros mogyorós) télapók állnak a polcokon. Némelyiken az sem szerepel, mik az összetevők, vagy hogy hol készültek.

 

Fotó: Saját felvétel. A háttérben feltűnik egy kaccsintós Milka-mikulás is.

 

A zsebünkbe kell nyúlni egy-egy minőségibb csokimikulásért

 

Jelentősen drágultak a csokimikulások. A minőségibb, nagyobb méretű termékek akár 1500 forintnál is többe kerülhetnek – hívta fel a figyelmet a Pénzcentrum. Ugyanakkor kiderült, a nem túl pénztárcabarát jelenség mögött többek között a kakaóbab és a csokoládé világpiaci árának drasztikus emelkedése áll – mintegy másfélszeresére nőtt –, de kakaóból is kevesebb termett idén, mivel a nyugat-afrikai termőhelyeken szélsőséges időjárás uralkodott. Ennek ellenére a vásárlók inkább a minőségibb csokik közül válogatnak.

A Magyar Édességgyártók Szövetsége szerint a csomagolóanyagok és a szállítási költségek emelkedése, valamint a gyártói felelősségi díj is megmutatkoznak az árakon. Intődy Gábor főtitkár arra is rámutatott, hogy amelyik gyártó nem emelt árat, ott a termék zsugorodott. Rossz hír, hogy az áremelkedés 2025-ben sem torpan meg, mivel az élelmiszergyártóknak nő a bérköltsége és a szállítás is tovább drágul majd – írta a lap.

 

Sajnos körülöttünk kicsit más és jobb a helyzet

 

Mindez azért érdekes, mert a környező országokban egyáltalán nem ez a helyzet. Az osztrák Hofer online kínálatában számtalan igazi csokimikulás (illetőleg krampusz) található, Télapó alig. Például Milka-mikulás, ahogy illik: püspökbottal, -süveggel, kereszttel. Ugyanez biocsokoládéból. Kicsi mikuláscsokoládék szintén kaphatóak itt, bár a háttérben azért feltűnik a karácsonyfa. S még a Billában is bele lehet futni valódi csokimikulásokba.

 

 

 

Ezen felbuzdulva tettünk egy kis kitérőt északra, Lengyelországba, és délre, Szerbiába és Horvátországba is. Nem meglepő mód II. Szent János Pál pápa szülőhazájában igencsak míves, Szent Miklós alakját megidéző édességeket találtunk. Az egyik az alább látható táblás csokoládé:

 

 

 

De a már-már nemzeti finomságnak számító tejkaramella, a Krówka dobozán is megjelenik a legkedveltebb szent alakja.

 

 

 

Délvidékről származó kollégánktól megtudtuk, hogy Szerbiában, sőt, még Horvátországban is kifejezetten felkapottak a Szent Miklóst ábrázoló édességek. Ezek egyike alig kerül valamivel többe, mint 200 forint. Viszont, mint az a lenti fotón látható, a délszláv népeknél annyira komolyan veszik Miklós püspök hagyományát, hogy még püspöklila gúnyába bújtatott, szentírást tartó csokoládémikulás szintén kapható.

 

 

 

Az igazi ráadást pedig a végére tartogattuk. Ugyanis olyan finomság is elérhető a délvidéki polcok boltjain, ahol még a püspöki gyűrű is megjelenik a figura csomagolásán.

 

 

 

 


 

 

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hill
2024. december 04. 13:58
Csokimikulás, nely már október végén ott virít a kibaszott boltokban.
nempolitizalok-0
2024. december 03. 14:04 Szerkesztve
Nem láttam sehol étcsokisat, így nálunk nem hoz semmilyet sem a télapó.
herden100
2024. december 03. 12:07
MIKULÁSOK és Krampuszok! MÁRIA KIÁLLÍTÁS: Ünnepi megnyitó: December 8. 15 óra. A kiállítást Kemenes Gábor atya nyitja meg. Közreműködik a LÉLEKHANG együttes. A kiállítás helyszíne: 1052 Budapest, Városház u. 4. Várjuk szeretettel! ISTENANYA ALAPÍTVÁNY. A BELÉPÉS DÍJTALAN KEDVES MAGYAROK! MÁRIA NÉPE: hu.m.wikipedia.org/wiki/Regnum_Marianum EGY ÉVTIZEDEKIG ÖRÍZGETETT KEGYTÁRGY NEM PUSZTÁN EGY TÁRGY. BENNE VAN A LELKÜNK EGY PICI RÉSZE. HOL ÉPÍTSÜK FEL A LELKÜNK KIS DARABJAIBÓL A MAGYAROK MÁRIA MÚZEÚMÁT ??? ÉN A GELLÉRT HEGYET JAVASLOM ÉS A KIS-SVÁBBHEGYET A MAKOVECZ TEMPLOMNAK. m.youtube.com/watch?v=somHCKxsvyk&pp=ygUQbWFrb3ZlY3ogdGVtcGxvbQ%3D%3D istenanya.hu BÉKÉT A VILÁGNAK 🕊️🗽🤍 youtu.be/QrlHEsi5SK0?si=CBhud1_jOonn7ZLC LÉLEK HANG: m.youtube.com/watch?v=1ytrQS0N4AY m.youtube.com/watch?v=c0TxV_iFvgs hu.m.wikipedia.org/wiki/Boldogasszony_Any%C3%A1nk hu.m.wikipedia.org/wiki/90._genfi_zsolt%C3%A1r hu.m.wikipedia.org/wiki/Szent_Korona
Welszibard
2024. december 03. 11:08
Még mindig énekeltetik vajon a globál-ballib ovónénik és asszisztenseik az óvodás gyerekekkel a "Hull a pelyhes fehér hó, jöjj el kedves Télapó." kezdetű kommunista csasztuskát? Amelynek az alapja egy közismert francia gyermekdal, mely a sorszámok megtanítására szolgál: "Quand trois poules vont au champ, La premiere va devant..." (Amikor a három tyúk a mezőre megy,/ Az első tyúk megy elöl...). Igy hamisították és forgatták fel a hagyományos világot és értékrendet a bolsevikik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!