Nem tudta megemészteni a Bloomberg a magyar minimálbér-emelést: azonnal megszakértették, miért nem lesz jó a magyaroknak
Most sem volt optimista a hírügynökség.
A közgazdász szerint a rendszerváltás óta minden kormány hozzájárult a jóléti állam fokozatos lebontásához, amelyet mára a munkaalapú társadalom váltott fel.
Nyitókép: Képkocka/Index
A magyar jóléti állam története a Kádár-korszakig nyúlik vissza, amikor a szocialista döntéshozók a kommunizmus megvalósíthatatlanságának felismerése után a nyugati jóléti modell elemeit emelték be a szocialista rendszerbe – fogalmazott Pogátsa Zoltán közgazdász és szociológus a Klasszis Média „Nyugdíjszerviz – A nyugdíjmegtakarítások és a lakhatás jövője” című konferenciáján.
A szakértő szerint ez egy politikai kompromisszum volt: a rendszer legitimitásának fenntartása érdekében a döntéshozók „a nyugati modellt adták el szocializmusnak” – írta meg a Piacesprofit.hu.
Nem ez volt ugyan a marx-i ígérvény, de hát úgysem olvas senki Marxot
– idézte fel a korszak cinikus szemléletét Pogátsa. Az ötvenes évektől bevezetett nyugdíjrendszer és más szociális elemek egy jóléti állam alapjait jelentették, amelyre a rendszerváltáskor széles körű egyetértés alakult ki: az egypártrendszer és a munkásőrség eltűnik, de a jóléti rendszer megmarad.
Az elmúlt három évtized azonban ennek az elképzelésnek az ellentettjét valósította meg. Pogátsa szerint minden kormány hozzájárult a jóléti állam lebontásához, amely mára „a gazdaságpolitika fontossági sorrendjének végére került”.
Bár a kilencvenes években még egy hosszútávú gondolkodás eredményeként létrejött a hárompillérű nyugdíjrendszer – állami, magán- és önkéntes nyugdíjpénztárakkal –, a magánnyugdíjpénztárak államosítása ennek végét jelentette.
A jóléti állam kuka, helyette van a munkalapú társadalom
– fogalmazott Pogátsa.
Az oktatás, az egészségügy, a szociálpolitika és a közösségi közlekedés a gazdasági prioritások hátterébe szorult. Eközben az Orbán-kormány politikai működését egy „Whack A Mole” (Csapd le a békát) játékhoz hasonlította, amelyben az aktuális problémákra ad hoc válaszokat adnak, anélkül hogy hosszútávú stratégiát dolgoznának ki.
Jelenleg Pogátsa szerint a gyenge belső kereslet serkentése a kormány egyik fő célja. Ennek jegyében lehetővé tették az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások adómentes lakáscélú felhasználását. A közgazdász szerint ez a lépés rövidtávon talán hatékony, de a hosszútávú gondolkodás hiányát mutatja, és az önkéntes nyugdíjpénztári rendszer alapjait gyengíti tovább.
Ezt is ajánljuk a témában
Most sem volt optimista a hírügynökség.