Az ország esik szét, a miniszterelnök meg sehol – kiakadt a brit lap
Keir Starmer szerintük a nemzetközi politika kaszása.
Bécsben hatezernél is több konferenciát rendeznek egy évben, míg hazánk fővárosában nyolcszázat sem. Mit tud Bécs, miben fejlődhet Budapest? Utánajártunk.
A nemzetközi konferenciavárosok legutóbbi rangsorában 22. helyen végzett Budapest, megelőzte többek között Montrealt, Mexikóvárost, Varsót, Edinburght, Bangkokot, Isztambult vagy épp Zürichet. A ranglista szerkesztői szerint ehhez a magyar főváros könnyű megközelíthetősége, a biztonság, a megbízható infrastruktúra, az inspiráló környezet, a professzionális szolgáltatói háttér mellett hozzájárulnak az elmúlt évek fejlesztései is.
Budapesten 2023-ban tíz új szálloda lépett piacra több mint 1100 szobával, a rendezvényeknek immár 92 helyszín áll rendelkezésre. Ráadásul két, ezer fősnél is nagyobb befogadóképességű komplexum is igénybe vehető: a Budapest Kongresszusi Központ és a felújított Hungexpo – ismertette korábban a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ).
Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint 2023-ban közel tíz százalékkal nőtt az üzleti utazók száma 2022-höz képest.
A legnagyobb érdeklődés Németországból, Dél-Koreából, az Egyesült Királyságból, az Amerikai Egyesült Államokból, Franciaországból, Izraelből és Ausztriából tapasztalható. A konferenciapiaci megrendelők java része is ezekhez az országokhoz volt köthető, de jelentős volt a skandináv országok, valamint Olaszország, Ausztria és Svájc súlya is.
A hivatásturizmusban a főváros kiemelt szerepet játszik, a legtöbb ilyen hazai rendezvényt (71,6 százalék) szállodában tartották, de a konferenciaközpontok részesedése 2019-hez képest több mint megduplázódott – írta az MTÜ.
Az október elején megrendezett Rendezvény ReStart 2024 konferencián Dobó Mátyás, a Visit Hungary üzleti együttműködésekért felelős vezetője arról beszélt, hogy oda mennek az üzleti turisták szívesen, ahova egyébként is ellátogatnának. A Visit Hungary kutatása szerint az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában és Németországban kell hatást elérni ahhoz, hogy a konferenciaturizmust növekedést érjen el hazánkban is. Ez azért is fontos, mert az üzleti turisták harminc százalékkal többet költenek.
Az év első nyolc hónapjának eredményeiről az mondta Dobó Mátyás, hogy 780 hivatásturisztika rendezvény zajlott Magyarországon, ezek egyharmada volt konferencia.
A legnagyobb a Jehova Tanúi júliusi kongresszusa volt, amely több tízezer vendégéjszakát adott a fővárosnak, valamint egy őszi orvosi világkongresszus, amely 2500 vendéget vonzott Budapestre. A 2025-ös nagyrendezvények, mint a Break the Ice, illetve a Northstar Global Incentive Summit kapcsán jelezte, komoly ágazati együttműködésre van szükség.
Bécs a 2023-as jelentés szerint rekordszámú, 6500 kongresszusnak és céges rendezvénynek adott otthont, ráadásul dinamikusan növekszik az ágazat, ugyanis 49 százalékos növekedést értek el az előző évhez képest.
Sőt még a turizmus aranyévének számító 2019-es évnél is jobbat. A rendezvények 1 591 000 vendégéjszakát hoztak a városnak, ez 34 százalékos növekedés a 2022-es évhez képest.
A 2023-as eredmények alapján a város további négymillió eurós befektetéssel bővítette a Vienna Meeting Fund keretét a 2025-2028 közötti időszakra. Az alap már hétszáz konferenciát támogatott 2021 májusa óta, ami jelentősen növelte Bécs státuszát, különösen a hagyományosan alacsonyabb keresletű hónapokban. Érdemes azt is tudni, hogy 2021-től 2024-ig nyolcmillió eurót különítettek el további támogatásokra, a cél Bécs gazdasági életképességének fenntartása és a fenntartható fejlődés – írja a meeting.vienna konferenciaturizmus portál.
Pályázatfigyelő cégek folyamatosan monitorozzák a kongresszusok megrendezésére kiírt pályázatokat, az idei évben több mint ötven konferenciát szereztek meg, egyenként több mint ezer résztvevővel, és hat ennél is nagyobbat, ahol egyenként több mint tízezer résztvevőt várnak. A nagy rendezvények azt mutatják, hogy Bécs képes fenntartani a 2023-as rendkívül sikeres lendületét.
Az idei nyáron jelent meg a McKinsey& Company tanácsadó cég tanulmánya, amely azokat a kitörési pontokat vázolta fel, melyekkel elérhető, hogy 2030-ra Budapest megduplázza a jelenlegi 3,2 milliós külföldi látogató számot. Az emelték ki, hogy az üzleti céllal érkezőknek Budapest rendelkezik a legkevesebb megfelelő hotel szobával. Nagyon fontos hátrány az is, hogy Budapestre kevesebb közvetlen repülőjárat érkezik. A közép-és hosszútávú légi összeköttetést tekintve Bécs 58 ilyen járatot kínál, míg Budapest csak 32 járatot.
A tanulmány azt írja,
ahhoz, hogy Budapest tovább erősödjön a konferencia turizmus szegmensben, tovább kell fejleszteni az infrastruktúrát, több szálláshely kell, és bővíteni kell a légi járatok számát.
Emellett a célszegmensek szerinti fókuszált alapú digitális marketingre is szükség van a szakértők elemzése szerint.
Nyitóképünk illusztráció! Fotó: Ferenc Wilmek képe a Pixabay -en.