Miután Oroszország 2022 februárjában háborút indított Ukrajna ellen, Vlagyimir Putyin fegyverként vetette be országa energiaellátását. Az orosz elnök csökkentette az Európába irányuló gázexportot, ezt követően az árak megugrottak. Igaz, a nagykereskedelmi költségek mostanra az egész kontinensen csökkentek, a két évvel korábbihoz képest tavaly télen a lakossági áram- és gázárak 69%-kal, illetve 145%-kal emelkedtek – írta meg az Economist.
A lap ezzel kapcsolatban már korábban is felhívta a figyelmet a veszélyekre. A magas energiaárak ugyanis életekbe kerülhetnek. Elriasztják az embereket attól, hogy megfelelően fűtsék otthonukat, és
a hidegben tartózkodás megnöveli a szív- és légzőszervi problémák kockázatát.
Novemberben az Economist azt jósolta, hogy a drága energia 22 000 és 138 000 közötti halálesetet okozhat egy enyhe télen. Sajnos ezen jóslat beigazolódott.
A lap által vizsgált 28 európai országban 149 000 többlethalálozás történt 2022 novembere és 2023 februárja között,
ami 7,8%-os növekedésnek felel meg. Ezt az emelkedést több tényező is magyarázhatja. A tavaly télen elhunytak közül közel 60 000 halálesetet regisztráltak covid-19-es halálozásként.
A helyes kormányzati döntésekről
Az európai halálesetek száma talán magasabb lett volna, ha a kormányok nem avatkoznak be az energiapiacokba. Egy tanácsadó cég adatai alapján megbecsülték, hogy
mennyi többlethalálozás történt volna, ha a számlákat nem csökkentették volna az árplafonok
vagy az alacsonyabb forgalmi adók. 23 országra vonatkozóan azt állapították meg, hogy ezek a támogatások 26 600 életet mentettek meg.
***
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Marcin Bielecki