A Mandiner is beszámolt arról a hét eleji kormányrendeletről, amely szerint a villamos energia egységára 59, a földgázé pedig 52 százalékkal lesz kevesebb május 1-jétől. Ám ez a rezsicsökkentés most nem a háztartásokat érinti, hanem az úgynevezett végső menedékes szolgáltatásba tartozó vállalkozásokat, önkormányzatokat, egyházakat, alapítványokat, amelyek ha december 31-ig nem kötöttek szerződést, akkor automatikusan az akkori árnak megfelelő kategóriába kerültek. A Miniszterelnökséget vezető miniszter az április 6-i kormányinfón már előrevetítette: a kormány be fog avatkozni a szerződésekbe, lehetővé téve, hogy a jelenlegi piaci áron új szerződések jöjjenek létre. Ez mintegy 14 ezer ügyfélnek segít az említett körből, és jelentős árcsökkenést hoz nekik – mondta akkor Gulyás Gergely.
Ennyivel kevesebb gázt használtak a magyarok télen
A bejelentés apropóján megnéztük, hogyan alakult az elmúlt télen a magyarországi energiafogyasztás, s az adatokból világosan látszik: az energiaválság berobbanása, a rezsicsökkentés és az elszámolás szabályainak átalakítása óta a magyarok energiafelhasználási szokásai látványosan megváltoztak, mind gázból, mind áramból jelentősen kevesebbet használnak.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) adatai szerint a földgáz belföldi felhasználása idén januárban, tehát a tél közepén 38 964 terajoule volt, ami 2008 óta a legalacsonyabb január havi érték. Ez a változás – hangsúlyozta a MEKH – részben a magas energiaárak miatti keresletcsökkenéssel, részben pedig az enyhébb időjárás következtében felmerülő alacsonyabb fűtési igénnyel áll összefüggésben.
Visszaesett az áramfogyasztás is
A villamos energia esetében is hasonló folyamatok játszódtak le, mint a gáznál.
Idén januárban a hazai összes villamosenergia-felhasználás 8,8 százalékkal, 4140 gigawattórára – önfogyasztás és hálózati veszteség nélkül 3721 gigawattórára – mérséklődött az előző évihez képest, de decemberben is azonos jellegű tendencia volt megfigyelhető.
Paks termeli nekünk a legtöbb áramot
A MEKH adatai alapján egyébként az szintén egyértelműen kiderül, hogy a paksi atomerőmű nélkülözhetetlen eleme a magyar villamosenergia-mixnek. Az idehaza megtermelt áram fele keletkezik nukleáris energiából.
Nyitókép: MTVA/Bizományosi: Róka László