Felmentette a bíróság Matteo Salvinit
„A haza védelme nem bűncselekmény, hanem jog” – jelentette ki az olasz politikus.
Ugrásszerűen megnőtt azoknak a száma, akik Lampedusa apró szigetét szeretnék elérni.
A tunéziai hatóságok új temetők építését fontolgatják, mivel az ország kifogyott a helyből, hogy eltemethessék a naponta partra sodrótó migránsokat – írta meg a Guardian. Az ENSZ szerint 2023 első három hónapja volt 2017 óta a leghalálosabb a Földközi-tenger középső részén átkelni próbáló migránsok számára.
A tunéziai Vörös Félhold szerint tavaly csak Sfax térségében több mint 800 holttestet találtak, 2023 eleje óta pedig több mint 300-at. Ennek következtében szinte naponta tartanak temetéseket, a helyi hullaházak meghaladták kapacitásukat, és számos városi temetőben fogytán a hely a menekültek – különösen a Szaharától délre fekvő afrikai országokból érkező – eltemetésére.
Január óta több mint 35 000 ember, majdnem négyszer annyi, mint 2022-ben, érte el az olasz partokat, és az elmúlt hónapban jelentősen megnőtt a menekülthajók száma, amelyek Európa egyik legdélebbi területét, az apró olasz Lampedusa szigetét próbálják elérni. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága, az UNHCR adatai szerint
A több indulás azonban több halálesetet is jelent, az olasz és a máltai hatóságokat pedig azzal vádolják, hogy késlekednek a mentési erőfeszítésekkel.
Olaszországot és Máltát, az EU két tagországát, amelyek a nemzetközi jog értelmében kötelesek beavatkozni a Földközi-tenger középső részén tartózkodó menedékkérők mentése érdekében, azzal vádolták, hogy nem reagáltak azonnal a süllyedő hajókról érkező különböző segélyhívásokra.
Nyitókép: STRINGER / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP