A Biden-kormány kritikája a magyar kormánnyal szemben aránytalan és indokolatlan, így a jelenlegi amerikai rezsim nem különíthető el azoktól a rosszindulatú szuperhatalmaktól, amelyektől el kíván távolodni – írták a Zero Hedge véleménycikkében.
Az Egyesült Államok felől érkező nyomás ellenére Orbán Viktor magyar miniszterelnök azt mondta,
országát nem lehet belekényszeríteni az ukrajnai háborúba.
Orbán a Kossuth Rádióban adott legutóbbi interjúja során utalt arra a növekvő feszültségre, amely az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatot jellemzi.
David Pressman, az USA budapesti nagykövete becsmérlő megjegyzéseket tett Magyarországról, egy olyan államról, amely bár sok tekintetben az Egyesült Államok szövetségese maradt, de volt mersze saját véleményt formálni bizonyos ügyekben, és
úgy döntött, hogy nem lesz alárendelve az Egyesült Államok érdekeinek, a geopolitikai veszélyek ellenére sem.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök rádióinterjúja során rövidlátónak bélyegezte az amerikai politikát, mely a Nemzetközi Beruházási Bank szankcionálásához vezetett, mondván, hogy az orosz irányítású pénzintézet komoly szerepet játszott a közép-európai gazdaságok fejlődésében.
Magyarország és Ukrajna viszonya
A lap közölte, hogy nem ez az első alkalom, hogy a magyar kormánynál ellenérzéseket váltanak ki a Washingtonban hozott döntések, melyek azt tükrözik, hogy az amerikai döntéshozók nem értik lépéseiknek a térségre gyakorolt következményeket.
A cikk hozzátette, hogy Magyarország az EU összes szankcióját megszavazta, amelyet Oroszország ellen hoztak. A szankciók elfogadása mellett
Magyarország több tízezer ukrán menekültet fogadott be,
humanitárius segélyt nyújtott Kijevnek, és az első naptól fogva elítélte az oroszok Ukrajna elleni invázióját.
Orbán Viktor hangsúlyozta: kormánya elég érett ahhoz, hogy az ukrajnai konfliktus eltérő megközelítése ellenére megtartsa a régóta fennálló magyar-amerikai szövetséget.
***
***
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán