Szóval az egész inkább szimbolikus aktus, nagyobb a füstje, mint a lángja, és a lényege talán az üzengetés – nem is elsősorban a magyar, hanem főleg az orosz kormánynak. Ha az ukrajnai háború amerikai-orosz proxyháborúvá vált, akkor mi itt egy diplomáciai mellékhadszíntér lettünk Pressman úrnak köszönhetően. Nekünk üzen, de elsősorban valójában az oroszoknak (persze ez a részemről puszta kremlinológia). Nem tudom, a háttérben ez kinek mennyire fáj, de az biztos, hogy a magyar baloldali médiának az fáj most nagyon, hogy nagyobb vadakat vártak. Persze egyébként most úgy tesznek, mintha mi sem történt volna. Eddig a hangulatuk volt magasan, most a vérnyomásuk lett.
Ugyanakkor a dolognak van még egy olvasata. A múltkoriban épp azt fejtegettem, hogy a magyar kormány versus David Pressman konfliktus elsősorban nem Amerika–Magyarország-konfliktus, és nem nyugat–kelet-konfliktus,
hanem nyugat–nyugat-konfliktus; Demokrata Párt versus Fidesz-KDNP konfliktus, szóval ideológiai szembenállás.
Ez abból látszik, hogy az előző adminisztrációval és az előző nagykövettel igen kiválóan kijöttünk egymással. És abból is látszik, hogy a republikánusokkal egyre szorosabb kapcsolatot épít ki a magyar jobboldal.
Itt volt például tavaly tavasszal a CPAC, és itt lesz idén is májusban. Az amerikai és a magyar jobboldal barátkozásának a CPAC – az amerikai jobboldal talán legfontosabb seregszemléje – az egyik fő terepe. Ron DeSantis floridai kormányzót egyre többen nevezik a floridai Orbánnak – a jobboldal részéről ez egy elismerés, a baloldal részéről pedig megrökönyödés. Mindenesetre az amerikaiak egyre nagyobb érdeklődéssel figyelik a magyar gender-, család- és bevándorláspolitikát.
Tekintve, hogy a kapcsolatok az amerikai jobboldallal Donald Trumpig érnek, aki mindenféle politikai célzatú New York-i perek ellenére is jelen pillanatban a legesélyesebb republikánus elnökjelölt-jelölt, mindez nehezen volna kihagyható a képletből az amerikai diplomácia szempontjából is.
Szóval abba, hogy pusztán pár bankárt sikerült kitiltani Amerikából (akik amúgy sem biztos, hogy egy-egy nyaraláson túl odamentek volna), belejátszhatott az is, hogy – akármennyire is utálja Biden a republikánusokat – az amerikaiak magyarországi nagykövetének mindenképp fél szemét a vibráló republikánus-fideszes kapcsolatrendszeren kell tartania. Már nem csak megfigyelés céljából, hanem figyelembe vétel céljából is. Azaz
nem szabad magukra haragítaniuk még azzal is a republikánusokat otthon, hogy keresztbe tesznek a magyar kormánynak.
Sok gyümölcse van a CPAC-nek és ennek az amerikai-magyar jobboldali közeledésnek, és lehetséges, hogy az egyik az ez.
A nyitóképen: David Pressman. Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd