
A Kontextus című műsorban Szilvay Gergely és Ungár Péter arra kereste a választ, hogy mit jelent valójában a woke kifejezés.
A Kontextus podcastben nemrég Szilvay Gergely, a Mandiner főmunkatársa és Ungár Péter, az LMP társelnöke volt Megadja Gábor vendége. A beszélgtés során arra keresték a választ, hogy mi a woke, és mennyire van hatással a magyar közéletre.
Szilvay Gergely a műsor legelején elmondta, hogy a woke kifejezés talán a 2010-es évek végéig, 2020-as évek elejéig semmi extra jelentéssel nem bírt. A BLM-tüntetések idején kezdték el használni „Légy éber!”, „Légy felvilágosult!” felkiáltásként.
„Az amerikai hatalmi viszonyokba beleivódott rasszizmus és minden egyéb fóbia, elnyomás elleni érzékenységet és küzdelmet jelenti”
– magyarázta a Mandiner főmunkatársa. Szilvay hozzátette, hogy Elon Musk és stábja a Twitter központjában is talált „Stay woke!” feliratú pólókat, 2018-ban pedig több képviselő is feltűnt ilyen ruhadarabokban különböző felvonulásokon.
Ungár Péter arra hívta fel a figyelmet, hogy érdekes, hogy a woke-nak nincs magyar kifejezése. „Talán azért nem létezik, mert nincs olyan, amit magyar nyelven ki akarunk fejezni ezzel a szóval.” Majd azzal folytatta, hogy „az amerikai baloldalnak van egy olyan posztmodern fordulata egy ideje, ami arról szól, hogy a különböző egyenlőtlenségeket hogyan lehet egy rendszerbe szervezni.” Ungár azt is megjegyezte, hogy
mert úgy vélik, „a nyelvnek teremtő ereje van. Nincs is politikai küzdelem a nyelven kívül, ezért kitalálták ezeket a nyelvi, hatalompolitikai dolgokat”.
Szilvay Gergely ezután hozzátete, hogy „a woke nem a gender kérdéskörben gyökeredzik tematikailag, hanem a rasszizmus témakörében”. Ezután rámutatott, hogy az
„amerikai demokrata párt szélsőbaloldali szárnya jó ideje már a kisebbségek koalícióját igyekszik megalkotni”.
A teljes beszélgetést alább tekinthetik meg:
Nyitókép: Képernyőfotó