Ez számszerűleg 679 ezer főt jelenthet.
A 2011-es nagyjából 5,5 százalékról 2050-re 9 százalékra emelkedhet a „roma kötődésű” emberek aránya Magyarországon. Az idősödés a roma lakosság körében is megfigyelhető lesz, de náluk ez – elsősorban a kedvezőtlenebb általános egészségi állapot miatt – nem erőteljes, derül ki a Demográfia című folyóiratban publikált cikkből, melyről a Portfolio ír.
A számításokat a KSH Népességtudományi Kutatóintézetében végezték. Az előreszámítás alapváltozata szerint míg a 2011-ben 554 ezer körüli volt a „roma kötődésű” emberek száma hazánkban, ez 2050-re 679 ezerre emelkedhet. Így a „roma kötődésű” népesség aránya a század közepére Magyarországon elérheti a 9 százalékot, szemben a jelenlegi 5,5 százalékkal. Emellett készült egy alacsony és egy magas változat is, ezek között kicsit több mint 150 ezer főnyi a különbség (654 ezer és 805 ezer, illetve az irreális változat ennél is több, 826 ezer fővel számol.)
A tanulmány készítői rámutatnak: az ország lakosságszáma 1980 óta csökken, a halálozás meghaladja a születések számát. A romák esetében ugyanakkor még mindig természetes szaporodásról beszélhetünk. Ez azt eredményezi, hogy a magyarországi népességben a romák aránya folyamatosan nő.
Ugyanakkor egy, még 2019-ben készült elemzés szerint a cigányság az évszázad közepéig túljut a demográfiai átmenet második szakaszán. Ez azt jelenti, hogy a termékenységi arányszám 2 körüli értékre csökken, a halálozási ráta mérséklődik, és a születéskor várható élettartam megközelíti a teljes népességre jellemző értéket.
Nyitókép: MTI Fotó: Illyés Tibor