Az ukránok örülnek az első Nobel-díjuknak, de fájónak tatják, hogy szombaton orosz és fehérorosz díjazottakkal osztoznak a rivaldafényen – írja a Politico. A portál szerint világos, hogy a norvég Nobel-bizottság mit akar elérni azzal, hogy a békedíjat három háborúban álló ország civil aktivistái között osztja meg. A bizottság elnöke, Berit Reiss-Andersen elismerte, hogy a testület jelezni akarta: az ukrajnai konfliktusnak véget kell vetni.
A Nobel-bizottság az idei évben a fehérorosz, bebörtönzött emberi jogi aktivistának, Alesz Bjaljackinak, az orosz Memorial nevű emberi jogi szervezetnek és az ukrán Szabadságjogokért Központnak ítélte oda a békedíjat.
, az orosz nevű emberi jogi szervezetnek és az ukrán ítélte oda a békedíjat.Nem őszinte az ukrán mosoly
Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki hivatal tanácsadója arról beszélt, hogy a közös díj a Kremlnek a háborúról szóló narratíváját és Putyin állításait erősíti, miszerint az oroszok és az ukránok egy néphez tartoznak. Azt is bírálta, hogy miközben az ukránok a túlélésért harcolnak, az oroszországi és fehéroroszországi civil csoportok visszariadnak az invázió elleni aktív fellépéstől.