Mi lesz az apákkal?
Gózon Ákos írása a Mandiner hetilapban
A napokban végigszáguldott a tudományos ismeretterjesztő sajtóban egy friss kutatás összegzése, amely szerint a hímivarsejtek száma világszerte folyamatosan és drasztikusan csökken. A riasztó adatok pontos értelmezése még várat magára, de a hír arra mindenképpen jó, hogy felhívja a figyelmet egy, a kelleténél talán ritkábban hangsúlyozott terület, az apaság kutatásának izgalmas kérdéseire.
s különösen figyelemreméltó, hogy a csökkenés felgyorsult az évezred fordulója óta – állapította meg a Jeruzsálemi Héber Egyetem friss tanulmánya.
A Hagai Levine vezette nyolcfős nemzetközi szerzői közösség által közölt publikáció egy óriási és megfejtetlen, az emberiség jövőjét meghatározó problémakörre mutat rá. A kutatók szerint jelentősen csökkent a spermiumok koncentrációja és mennyisége az eddigi kutatások adatai alapján – amelyek főleg Észak-Amerikára, Európára és Ausztráliára fókuszáltak 1981 és 2013 között. Ebben az időszakban azonban kevés felmérés született az afrikai, ázsiai és latin-amerikai térségekben ugyanerről.
A legújabb tanulmány minden kontinensre kiterjedő összegzést kívánt adni e feltűnő folyamatról. A tudósok is hangsúlyozzák, hogy jelentős tudáshiánnyal szembesültek, az eddigi kutatások még nem tudták megfejteni a hanyatlás okait. Az összegzett eredmények most rámutattak arra is, hogy a hímivarsejtek koncentrációja és mennyisége az úgynevezett harmadik világ kontinensein is csökken a fejlett világrészekhez hasonlóan.
Levine és kollégái az eddigi kutatások fókuszpontjait is összegezték. Voltak, akik a szegényebb országok terméketlen férfijait sújtó gazdasági és társadalmi terhekre mutattak rá.
Mások a biológiai összefüggésekre koncentráltak: a hímivarsejtek hanyatlása összefügg az érintett személyek morbiditásával és mortalitásával, csökkenő mennyiségük a tesztoszteron csökkenésével is jár, ellenben növeli a hererák vagy éppen a férfi nemi szervek anomáliáinak esélyét. Levine-ék idézik De Jonge és Barratt 2019-es kutatását, ők a mostanra kialakuló helyzetet egyértelműen válságnak írták le.
Ha a hímivarsejtek számának visszaesése ilyen drasztikus marad, az már a közeli jövőben veszélyt jelenthet: olyan szintet érhet el, ami egyértelműen a férfiak nemzőképességének a csökkenéséhez vezet szerte a világon. Hasonló kutatások már többször láttak napvilágot az előző évtizedben, azok azonban rendre egy-egy ország vagy kontinens vizsgálatait ismertették.
A mostani eredmény azért elgondolkodtató, mert a világ minden tájáról érkezett: 53 országból összesen 57 ezer férfit vizsgáló több mint kétszáz tanulmányt összesít. Ezek közös tanulsága az, hogy hamarosan
A jelenség okait a szakemberek – akár a Human Reproduction Update című szaklapban most ismertetett összegzés kapcsán, akár a korábbi eredményeket elemezve – nem tudják egyértelműen meghatározni.
Szerepet játszhatnak környezeti vagy éghajlati hatások éppúgy, mint a stressszint „társadalmi méretű” emelkedése. De vannak, akik az emberiség egészének egyfajta evolúciós önszabályozó rendszerére vezetnék vissza a magyarázatot, vagyis hogy a túlnépesedés elleni világméretű ellenhatással lenne dolgunk.
A határozott állásfoglalástól azért óvakodnak a szakemberek, mert négy-öt évtized a statisztikai változások kimutatásához már elegendő, evolúciós jellegű átalakulások tettenéréséhez azonban még kevés.
Nyitókép: Shutterstock
Összesen 67 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
"Valószínűleg ez a kiváltó ok. Védekezik a bolygó."
Inkább az emberek jobban védekeznek. A betegségek ellen. Hajlandóak mindenféle műlöttyöt, orvosságot magukba bevinni, nehogy véletlenül megbetegedjenek. Ezt műveli mindenki, fiatalok, öregek, gyerekek, sőt a csecsemők is. Valaha az ötvenes években az iskolák tele voltak taknyos kölykökkel. Manapság ha ilyesmi elöfordul, otthon marad a gyerek is a szülő is. Erre szokták mondani, amit nyerünk a réven, veszítünk a vámon.
Bejelentkezés