John J. Mearsheimer amerikai politológus és a nemzetközi kapcsolatok szakértője, a neorealista iskola egyik prominens alakja. Magyarul most megjelent könyvében (A nagy téveszme. Liberális álmok és nemzetközi realitások, Századvég) olyan igazságokat fogalmaz meg, melyeknek kevés híve akad majd a hazai liberálisok között – igaz, bár Mearsheimer a belpolitikai berendezkedés terén a liberális demokrácia híve,
a külpolitika terén a liberalizmust veszélyes és bukásra ítélt eszmének tartja.
Mearsheimer könyvének alapvetése, hogy az amerikai külpolitika a második világháború óta arra törekedett, hogy „a világot saját képére formálja át”. Ez a liberális hegemónia-kísérlet azonban „kezdettől fogva kudarcra volt ítélve, és kudarcba is fulladt”.
John J. Mearsheimer a külpolitikát alapvetően a liberalizmus, nacionalizmus és realizmus hármas egységében értelmezi: mint érvel, a liberalizmus mindig gyengébb mozgatóerő lesz, mint a nacionalizmus és a realizmus, és még a nacionalista vezetésű országok is békésebbek külpolitikailag, mint a liberálisok.
A liberális stratégia ugyanis „mindig olyan politikához vezet, amely szembe fordítja az országot a nacionalizmussal és a realizmussal” – márpedig utóbbi kettő tömegeket mozgat meg. Bár az amerikai nép alapvetően liberális, ebben mégis eltér a világ többi országától, hiszen
a legtöbb nemzetet összekötik alapvetői jellemzőik, magukénak vallott tájaik, kultúrájuk, a különlegesség érzése,
a történelmi narratíva, illetve a szuverenitás iránti vágy: s mindez erősebb mozgatórugó, mint az emberi jogok védelme. „A liberalizmus nem tud megküzdeni egyik izmussal sem a kettő közül (...) nagyrészt azért, mert ezek jobban megfelelnek az emberi természetnek (...)”. (159., 11-17., 345. oldalak).
A szerző konklúziója könyörtelen: az Egyesült Államoknak „le kellene mondania a liberális hegemóniára irányuló nagyszabású törekvéseiről”, mert ez a politika nem csak „kudarcra van ítélve”, de „hajlamos az amerikai haderőt olyan költséges háborúkba keverni, amelyeket végül elveszít”. A jövőben Washingtonnak visszafogottabb külpolitikát kellene alkalmaznia, mely megérti, hogy a nacionalizmus hogyan korlátozza még akár a nagyhatalmak mozgásterét is. A szerző nem állítja, hogy a realizmus az „örök béke” receptje, de igenis úgy véli, hogy „a realizmus által vezérelt külpolitika kevesebb amerikai háborút és több diplomáciai sikert” tudna hozni. (341.). A szerző nem titkolja, hogy a 2022 februárjában kirobbant orosz-ukrán háborút is „nagyrészt Amerika elhibázott liberális hegemóniapolitikája eredményének” tartja. (9.).
„Röviden: a liberalizmus a bolondok útmutatója a világ színpadán működő erős államok számára”
– summázza kritikáját Mearsheimer.