„Óriási gesztus ez a magyar államtól,
az orvosképzés nagyon költséges, a Semmelweis Egyetemen félévente a 9100 dollárt is eléri”
– hangsúlyozta a rektorhelyettes hozzátéve, „mondhattuk volna, hogy kapacitáshiány miatt nem tudunk felvenni Titeket, de nem tettük. Bevállaltuk, végignyomtuk. Büszkék lehetünk az elvégzett munkára”. Persze, a kritikusok hangoztathatják, hogy az állam önti ki a pénzt ezzel az ösztöndíjprogrammal az ablakon, de „a hallgatók kötelezettséget vállnak arra, hogy tanulmányaik végeztével visszamennek a szülőhazájukba és így a képzésükkel, áttételesen ugyan, de számos afrikai, indiai régiónak segítünk” – hangsúlyozta a rektorhelyettes. A támogatás elősegíti a magyar felsőoktatás nemzetköziesítését is, minőségfejlesztését és nem utolsó sorban Magyarország jó hírnevét keltve erősíti a gazdasági és a magyar tudományos elit nemzetközi kapcsolatait is.
A Semmelweis Ignác nevét viselő egyetem pedig erkölcsileg sem tehet mást.
Az ezer vállalt hallgatóból mintegy 250-et, vagyis az összes hallgató negyedét vette át a Semmelweis. „A támogatást ugyan az államtól kapjuk, de ne feledkezzünk meg arról, hogy az egyetem kapacitásai is végesek, minőségi munkát kell végezni” – húzza alá a rektorhelyettes. Hozzátette, „láthatatlan, de borzasztó sok munkát végeztünk, azt nem mondom, hogy a covid-járvány után, amiből az egyetem szintén oroszlánrészt vállalt, ez még hiányzott, de szép munka volt, örömmel tettük”
Nemcsak a tanulmányi osztály, de az angol és a német hallgatói önkormányzat is – mint a rektorhelyettes fogalmazott – fantasztikus munkát végzett, a kulturális különbségekkel megküzdve segítette a fiatalokat a beilleszkedésben, tankönyvbeszerzésben és még fórumot is segítettek szervezni nekik, ahol a menekült diákok feltehették kérdéseiket.
„Nagyon megható volt, tele volt az ötszázas nagyelőadó megszeppent, megilletődött, kétségbeesett hallgatókkal”
– mesélte Alpár Alán. Nem csoda: képzeljük el, egyetlen kitörési lehetőségként elindultak a hazájukból egy teljesen idegen országba szerencsét próbálni. A családjuk nagy áldozatokat hozott taníttatásukért. Majd kitört a háború, az anyaország nem tudott helyet biztosítani az ottani egyetemekre. A hallgatók alól az élet teljesen kirántotta a talajt. Voltak, akiket pár hónap választott el csupán a diplomától. „Kétségbe voltak esve, és akkor megérkeztek Magyarországra, ahol felkaroltuk őket és láttuk, ahogy kinyílnak, tervezni kezdenek és egyre nagyobb bizalommal fordulnak hozzánk. Felemelő érzés” – érzékeltette a rektorhelyettes. „Bántja az embert, hogy Magyarországot sokszor rossz színben tűnteti fel a nemzetközi sajtó, valahogy odáig nem hallatszanak el az ilyen, és hasonló kezdeményezések. Márpedig el kellene, hogy hangozzék ez is.
Igenis vannak nagyon jó dolgok itthon”.
Lapunknak érintettek korábban is beszámoltak élményeikről, mint például az a bangladesi, egyébként szemésznek tanuló rezidens, akit a bécsi bangladesi nagykövetség és egy magyar plasztikai sebész segítségével juttattak ki Ukrajnából, s kapott végül szállást az egyetem kollégiumában, valamint lehetőséget tanulmányai folytatására.