Fantasztikus év
A rezsim pont abba roppan bele, ami Lánczi András szerint a lényege; az okozza a vesztét, amit a névadója a leválthatatlanság zálogának vélt.
„Nem mondom, hogy örülök, nem mondom, hogy nem örülök, tudomásul veszem” – értékelte Beer Miklós nyugalmazott püspök a választási eredményeket. Mint mondja, reméli, hogy elfelejthetjük „ezt az egymást sértegető, bántó, sebeket okozó időszakot”.
Mi történt a választáson? A Mandiner a magyar nyilvánosság neves szereplőit kérdezi meg új sorozatában a választás tanulságairól. Első interjúalanyunk: Beer Miklós nyugalmazott váci püspök.
***
Mi történt a választáson?
Az egész választási kampányidőszak nagy tanulsága számomra, hogy nagyon beteg a társadalmunk. Mélységesen elszomorít a kampány alatt kialakult borzasztó közbeszéd. Hála Istennek túl vagyunk rajta. Pál apostol nyomán azt szoktam mondani, hogy
Úgy szeretném, ha elfelejtenénk ezt az egymást sértegető, bántó, sebeket okozó időszakot. Túl vagyunk rajta, nézünk az előttünk lévő feladatokra.
Meglepte az eredmény?
Tulajdonképpen nem lepett meg, számítottam rá.
Hogyan értékeli?
Nem mondom, hogy örülök, nem mondom, hogy nem örülök,
Ehhez a helyzethez kell alkalmazkodni. Most kezdődne a nagy feladatunk, nemcsak a politikusoknak, hanem mindannyiunknak, hogy gyógyítsuk a megsebzettségünket, tanuljuk meg a kulturált párbeszéd gyakorlatát. Ezt nemcsak a politikusoktól várjuk el – annak ellenére sem, hogy ők adnak példát, ahogyan a parlamentbe beszélnek – hanem mindannyiunk felelőssége. Ne bántsuk egymást. Tartsuk tiszteletben egymás véleményét.
Elrontott valamit az ellenzék, hogy ekkora fölénnyel nyert a Fidesz?
Utólag úgy látom, hogy nem volt őszinte a kommunikációjuk. Márki-Zay Pétert nagyon sajnálom, mert felhasználták. Ő meg elhitte, hogy neki feladata van. A maga őszinteségével és rutintalanságával végigcsinálta a kampányt. De végül magára hagyták.
Fotó: Földházi Árpád