Világszerte dübörög az innovációs színház, ahol mindenki a Szilícium-völgy beszédmódját mímeli. A technovallás hívei nem értik a termelés valódi természetét, és összemossák az innovációt a találmányokkal. A valódi növekedés titka a sajátos helyi modell – állítja egy mítoszromboló kanadai professzor.
Dan Breznitz gazdaságföldrajz-guru, a Torontói Egyetem magyar származású ingatlanmágnásról, Munk Péterről elnevezett műszaki karának professzora. Szókimondó stílusa és tabudöntögető mondanivalója felüdülés az „innovációs színház” világszerte dübörgő zajában, amikor mindenki a Szilícium-völgy beszédmódját és ideológiáját mímeli.
Mi az innováció? Breznitz szerint e területen is az álhírek és tévhitek világában élünk, túl sok ember túl sok pénzt keres az innovációról szóló mítoszok eladásával. Ezek terjesztői – a technovallás hívei – nem értik a globális termelés valódi természetét, és összemossák az innovációt a találmányokkal. Ez tévedés. A valódi innováció túlmutat az újdonságok létrehozásán – ha csak ennyiről szólna, elenyésző hatással bírna a gazdasági növekedésre és a jólétre. A találmány csupán a pillanat, amikor egy újszerű ötlettel állunk elő. Az innováció a folyamat, amelynek során az ötlet felhasználásával megoldást kínálunk valamire ugyanolyan tényezőköltséggel. Egy példával élve: a közlekedésben nem önmagában a belső égésű motor feltalálása jelentette az innovációt, hanem az az erőfeszítés, amelynek során a személyautó jobb és elérhetőbb termékké vált, hatékonyabb lett a gyártás, a forgalmazás és a szerviz. Helyesen tehát a tartós, hosszú távú növekedés biztosításának legfőbb módszertanát értjük innováció alatt – nem önmagában azt, hogy valami új és menő.
„Van egy olyan rossz érzésem, mintha valaki betört volna az otthonunkba és ellopott volna valamit” – reagált az OpenAI kutatási igazgatója arra, hogy a Meta az elmúlt két hétben nyolc alkalmazottjukat csábította el. A cég most „újrakalibrálja” a fizetéseket, és kreatív módszereket keres a tehetségek megtartására.
De nem csak Trump viselkedése érintette meg, új könyve athéni bemutatóján elárulta, előfordult, hogy sírva fakadt a görögországi gazdasági helyzet miatt.
A több mint négyszáz olvasó kvízjátékon vehetett részt, meghallgathatta, mit gondol Schmidt Mária a világról és élvezhette Lotfi Begiék szenzációs koncertjét.
Åsa, egy harminc év körüli fiatalember édesanyja felajánlja fiának és menyének, hogy lakjanak náluk, amíg kis lakásukat felújítják. Így kezdődik el az a rettenetes családi dráma, amelyben lépésről lépésre menthetetlenül megmérgeződik mindenki viszonya mindenkivel.