Itt békeköltségvetés: ekkora inflációval és növekedéssel számol a kormány
A pénteken elfogadott 2025-ös költségvetés stabilizálódó külső feltételek mellett megalapozza a gazdasági növekedés erősítését.
„Néha lehet hazudni sokaknak, sokat hazudni keveseknek, de mindig hazudni mindenkinek, azt nem lehet” – idézte a Horn-kormány pénzügyminisztere Lincolnt.
Bokros Lajos, a Horn-kormány pénzügyminisztere szerdán a Kludbrádió vendége volt. A korábbi tárcavezető szerint látszik, hogy a „Fidesz hihetetlen ellentmondásban van, amikor egyfelől helyesen bírálja a Gyurcsány és Medgyessy-kormány intézkedéseit, amik 2008-2009 körül majdnem csődbe juttatták az országot, de most szó szerint ugyanazokat az intézkedéseket valósítja meg”. Ez szerinte rosszat tesz a gazdaságnak.
A 7 százalékos infláció Európa-bajnokká avat minket, a 8 százalékos hiány pedig ismét felhúzta a magyar államadósságot a bruttó hazai össztermék 80 százaléka fölé” – mondta Bokros. Hozzátette Lincolnt idézve: „Néha lehet hazudni sokaknak, sokat hazudni keveseknek, de mindig hazudni mindenkinek, azt nem lehet”. Ezután a Klubrádió műsorvezetője a következőt mondta:
Bokros szerint annyi a lényeg, hogy 6 százalékos gazdasági növekedés mellett, 7 százalékos infláció és 8 százalékos államháztartási hiány várható. Úgy véli, ez önmagban mutatja, mennyire elhibázott a magyarországi gazdaságpolitika. Bokros szerint, amikor 6 százalékkal növekedik a gazdaság, akkor teljesen felesleges olajat önteni a gazdaság tüzére:
– jelentette ki a Horn-kormány pénzügyminisztere.
A jelenlegi körülményeket elemezve Bokros szerint nem csak a hihetetlen áremelkedésekről van szó, hanem áruhiányról, arról, hogy Magyarországon nem lehet normális vízvezeték, villany-, gázszerelőt, kőművest találni, mert vagy elmentek külföldre, vagy itthon dolgoznak „olyan mérhetetlen építőipari kereslet következtében, ami nem tud lépést tartani a kínálattal. Olyan gazdaságban, ahol a kapacitások teljesen ki vannak használva, ahol nincs szerszám, nincs gép, nincs munkaerő, ott felesleges további növekedést ösztönző gazdaságpolitikát folytatni, inkább hűteni kellene a gazdaságot, és helyreállítani a pénzügyi egyensúlyt” – fogalmazott a korábbi tárcavezető.
Nyitókép: MTI Fotó: Marjai János