Jeffrey Kaplan amerikai történész, közel húsz könyvet jegyez, kutatási területe a vallási erőszak és a terrorizmus. Jelenleg a Danube Institute vendégkutatója és az Óbudai Egyetem vendégoktatója, nemrég pedig cikket közölt a Hungarian Conservative folyóiratban a magyarországi zsidóság helyzetéről.
*
A minap írt egy cikket a Hungarian Conservative folyóiratba a magyarországi zsidó életről. Hogyan látja az antiszemitizmus kérdését Kelet-Európában és Magyarországon?
Az esetek eléggé eltérők. Az antiszemitizmus nyilván valós dolog mindenhol. Több ezer éves kórokozó. Magyarország története nem egyszerű ilyen téren, gondoljunk a nyilasok időszakára és a holokausztra. Egy évtizede, a Jobbik felfutásának idején, amikor a zsidók listázását javasolták, Magyarország híre külföldön nagyon rossz volt. Ma Magyarországnak továbbra is rossz hírneve van az erős antiszemitizmus miatt. Arról volt szó a konferencián – ahol a magyar zsidóság minden szegmensének képviselői ott voltak –, hogy
a magyar kormány nagy eredményeket ért el az antiszemitizmus elleni küzdelemben,
és hogy összehasonlítva Franciaországgal és az Egyesült Államokkal, nagyon kevés erőszakos atrocitás történt, illetve vannak jogi következményei az antiszemitizmus nyilvános kifejezésének. Ez a helyzet erősen szembeállítható például Lengyelországgal.
Sok cikket írnak manapság a nyugati növekvő antiszemitizmusról, főleg Nyugat-Európában és Észak-Amerikában. Mi van a növekvő számok mögött és mit lehet tenni ellene?
Sokat írtak már erről a kérdésről. Néhány fő tényezőről lehet beszélni. A közösségi média csatornái összekötik azokat, akik a zsidók elleni támadásokat tervezik, immár globális közösséget képeznek. A zsinagógák elleni néhány legbrutálisabb támadást élőben közvetítették, és arra hívták fel a nézőket, hogy „csinálják utánuk”. És lesz, aki ezt megteszi. Noha sok erőszak jön a jobboldal részéről, de egyre több a baloldal és a muszlim bevándorló közösségek részéről érkezik, főleg bizonyos nyugati közösségekben. Az erőszakot sokszor az anticionizmus zászlaja alatt követik el, szemben az antiszemitizmuséval, és ezért sokan hiszik, hogy az anticionizmus csupán az antiszemitizmus más néven. Továbbá
történelmi séma, hogy az antiszemita erőszak megnő a bizonytalanság és járványok idején,