A LeMonde pénteki cikkében azt írja: Jakab Péter, a „bűnbánó neonáci” akar Orbánnal versenyezni Magyarországon. A lap kiemeli, hogy Jakab a 2010-es évek elején még a neonáci hagyományokkal rendelkező Jobbik egyik helyi vezetője volt Miskolcon,
most azonban 41 évesen egy egészen új arcát szerette volna megmutatni a városi kampányrendezvényen.
A zsidók és cigányok már eltűntek Jakab látóköréből
Amíg tíz évvel ezelőtt a miskolci városi képviselő-testület tagjaként és a Jobbik helyi szervezetének alelnökeként tartott uszító beszédeket, illetve szervezett felvonulásokat a helyi roma kisebbség ellen, mára a korrupció, a bérek és az emigráció kerültek a pártelnök beszédének fókuszába.
A lap szerint a zsidók és cigányok eltűntek a Jobbik látóköréből, helyükre a miniszterelnök, Orbán Viktor került.
A Le Monde idézi a pártelnököt, miszerint a magyar miniszterelnök egy olyan ember, aki „már nem meri elhagyni a kastélyát, és akinek családja az adófizetők pénzén gazdagodott meg”.
Jakab saját pálfordulását azzal magyarázza, hogy most a legfontosabb cél Orbán Viktor leváltása, ezért is jelölte magát az ellenzék előválasztásán. A szélsőségesekkel kapcsolatban arról beszélt, hogy vagy kizárták őket, vagy önmaguk hagyták el a pártot, így szeretnék megkerülni a szerintük szélsőjobboldalra csúszott Fideszt.
Nem kér bocsánatot
„A Jobbik korábban tűrte az antiszemita hangokat, de én nem tűröm őket” – idézte a pártelnököt a lap. Kiemelték ugyanakkor, hogy Jakab párttársa nem hajlandó bocsánatot kérni azért, amiért 2012-ben a zsidók összeírását kezdeményezte. Emellett megjegyezték, hogy
ugyanígy nem kommentálta a korábbi romaellenes megjegyzéseit sem,
amelyek jó része még mindig elérhető a világhálón. A Le Monde szerint Jakab a 2010-es évek elején minden igyekezetével azon volt, hogy pokollá tegye a miskolci romák életét, például keményen támadta a szociális segélyt.
„Sosem beszéltem a cigányokról név szerint. Én is tanár voltam egy roma iskolában” – védekezett Jakab, ami azonban nem magyaráz meg minden ellentmondást. A lap emlékeztet arra, hogy a Jobbik elnökének nagyanyja zsidó volt, dédapja pedig Auschwitzban halt meg, amit sokáig titkolt a párton belül.
2018, a nagy változás
A nagy változásra 2018-ban került sor, miután a három egymást követő vereség után döntött az ellenzék a teljes összefogásról. A művelet következtében sikerült visszaszerezniük több nagyvárost, köztük Budapestet is. A lap idézi a baloldali Policy Solutions-től Győri Gábort, aki ezzel kapcsolatban elmondta: a Jobbik nélkül lehetetlen az ellenzék győzelme. „A Jobbik beszédében bekövetkezett változás valós és komoly” – hangsúlyozta Győri.