Veszélyben a 13. havi nyugdíj! Rémes, Magyar Péter tényleg mindent elvenne az idős emberektől?
Petschnig Mária Zita Medgyessy Péter, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon korábbi tanácsadója volt.
A baloldali pártok minden lózung ellenére nem bízzák az előválasztókra a jelölést – ahogy az egyéni körzetek többségében, úgy információink szerint a listavezető esetében is van ötletük. Mutatjuk!
Összeállt a csapat, ringbe szálltak a miniszterelnök-jelölt-jelöltek az ellenzéki előválasztáson, befutott Karácsony Gergely is, ám nem minden úgy alakult, ahogy azt az érintettek, különösen Gyurcsány Ferenc eredetileg tervezték. Értesüléseink szerint ezért könnyen lehet, hogy
Úgy tudjuk, a lényeg az, hogy ha már némi hezitálás után elvállalta a megmérettetést, a közös kormányfő-jelölt végül mindenképp Karácsony Gergely legyen.
Eltérő szempontok az előválasztáson
Néhány hónappal ezelőtt ez még nagyjából borítékolható is volt, ám azóta Jakab Péter egyes felmérések szerint az élre tört, de még Dobrev Klára is megszorongathatná a regnáló főpolgármestert. Ezért a jelenlegi (belső) forgatókönyv szerint, a biztonság kedvéért a kormányfő-jelölt választás második fordulójának három szereplője közül kettő gálánsan visszalép majd Karácsony javára, prezentálva az egységet, egyúttal garantálva, hogy a Párbeszéd társelnöke ne bukjon el a végső megmérettetésen. Az ellenzéki oldalon ugyanis realizálták, hogy az előválasztáson szavazó elkötelezett Orbán-ellenesek alighanem
Ez leginkább a Jakab-jelenségben érhető tetten.
A Jobbik elnöke ugyan aktivizmusával némileg felhúzta pártját a korábbi mélypontról, ám ennél többet aligha akart elérni az elmúlt hónapok demagóg, parizerrel, krumplival és alpári beszólásokkal operáló parlamenti produkcióival. Azzal pedig tisztában vannak a baloldali „füstös szobákban”, hogy az ő listavezetésével aligha verhető a Fidesz.
Hasonló a helyzet Dobrev Klárával, aki a férje miatt számítana úgymond tehertételnek. A legelutasítottabb hazai politikus, Gyurcsány Ferenc befolyása természetesen megkérdőjelezhetetlen, ezzel számos korábbi cikkünkben is foglalkoztunk, ám az ellenzéknek elemi érdeke, hogy ezt „ne rakja a kirakatba”. Márpedig ha Dobrev lenne a közös kormányfő-jelölt, ezt bajosan lehetne menedzselni.
Bár egy névtelenséget kérő DK-s forrásunk korábban arról számolt be lapunknak, hogy az előválasztáson várható kudarc elkerülése végett többen próbálták az EP-képviselőt lebeszélni az indulásról, olyat is hallottunk, aki azt mondta: „Én nem akarok olyan országban élni, ahol vagy Orbán Viktor, vagy Karácsony Gergely a miniszterelnök.” Vagyis
Látványvetélkedés után gáláns előzékenység a terv
Mindezek nyomán, amennyiben a papírforma érvényesül az előválasztáson, és a második fordulóba Dobrev, Jakab és Karácsony jut be, úgy minden érintett, köztük Gyurcsány politikai érdekének megfelelő húzás lehet a gáláns visszalépés. Közbevetőleg: Márki-Zay Péter és Fekete-Győr András az esélytelenek nyugalmával indul, ugyanakkor Vona Gábor, a Jobbik előző elnöke kifejezetten Jakab és Márki-Zay visszalépését jósolta meg. A híveknek szánt magyarázatnak pedig megteszi az egység demonstrálásának igénye, ráadásul úgy, hogy akkor alighanem épp túl lesz az ellenzék a kisebb-nagyobb nyilvános csörtéktől sem mentes procedúrán. Fogalmazzunk úgy: lesznek sebek.
Ettől függetlenül, bár még zajlanak a jelöltállítások, az egyéni körzetekben már jórészt körvonalazódik, ki lesz a 106 befutó, aki mögé az összefogás mind a hat pártja besorol 2022-ben. Az ellenzéki szavazókra legfeljebb néhány kivételes és szimbolikus helyszínen bízzák a döntést, ilyen lehet mindenekelőtt a Momentum-MSZP-pár(t)harcot hozó Zugló, vagy éppen Szombathely, ahol a DK-s Czeglédy Csaba csap össze az LMP-s Ungár Péterrel, ám a legtöbb esetben nem ez lesz a felállás. A jelöltállítás egyébként hivatalosan csak júliusban kezdődik majd.
Sok helyen borítékolható az eredmény
A lezongorázás jelenségéről nem csak a Mandiner, hanem már a Telex vagy éppen a HVG is beszámolt. Előbbi portál vonatkozó cikkében arról értekezett a minap, hogy a Fidesz fölénye miatt esélytelennek mondható körzetekben például egyik párt sem sieti el az előkészületeket, miközben „sok helyen már borítékolható az eredmény, a háttérben folynak a tárgyalások”. Vagyis: a gyakorlatban a pártok előre megegyeznek a visszalépésekről. Másként fogalmazva: a döntést nem bízzák az előválasztókra. Annak ellenére sem, hogy az egész eljárást egyfajta demokratikus vívmányként próbálják eladni saját közönségüknek.
Minapi példa, hogy „Győztes csapaton ne változtass!” felkiáltással Jakab Péter bejelentette, hogy a Jobbik is beáll a Gyurcsány-párti Varju László, mint az ellenzék közös jelöltje mögé Budapest 11. számú választókörzetében. Döntésüket azzal indokolták, hogy a DK-s politikus 2018-ban megverte a Fidesz jelöltjét, valamint azóta is „hiteles, kitartó és alázatos munkát végez a kerületben élőkért”.
nyitókép: Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke és felesége, Dobrev Klára a párt Gyere bátran, Magyarország! címmel tartott kampányrendezvénye után a XIII. kerületi Szent István parkban 2018. április 6-án. (MTI Fotó: Balogh Zoltán)