Hoppá! Már Zelenszkij szerint is döntő szerepe lehet Trumpnak a háború befejezésében – de van egy kis bökkenő!
Az ukrán elnök megerősítette, hogy Ukrajna elkötelezett a NATO-tagság felé.
Mi igyekszünk kiépíteni a párbeszédet, és elkerülni a kettős mércét. Ez utóbbi sajnos igencsak jellemző az uniós külpolitikára. Interjú.
„Izrael szerint az EU ellenséges vele szemben. Többek között megjelölik a Júdeából, Szamáriából és Golán-fennsíkról származó izraeli termékeket, nem ismerik el Jeruzsálemet Izrael fővárosának, és az Iránnal szembeni átfogó cselekvési terv is ezt támasztja alá. Hogyan látja az EU és Izrael közti kapcsolatokat?
Erről a külügyminisztert kellene megkérdezni. Az Európai Parlamentben a politikai többség diktál, amit most elmondott, az ennek az eredménye. A magyar kormány mindig is kiállt partnerei mellett, de ez sajnos nem mindig elég. Mi mindig pozitív irányban próbálunk haladni, mondjuk az Ábrahám-megállapodás kapcsán, vagy az izraeli kapcsolatok további erősítésével. Mi igyekszünk kiépíteni a párbeszédet, és elkerülni a kettős mércét. Ez utóbbi sajnos igencsak jellemző az uniós külpolitikára.
Hajlandó lenne Magyarország példát mutatni az EU-nak azzal, hogy Jeruzsálembe helyezi izraeli nagykövetségét, ezzel elismerve azt izraeli fővárosnak?
Erre is a külügyminiszter tudna válaszolni. Ne felejtsük el ugyanakkor, hogy Magyarország az egyetlen uniós tagállam, amelynek diplomáciai státuszú irodája van a városban. Ez is mutatja, hogy Magyarország kész megváltoztatni Európa hozzáállását Jeruzsálemhez
Több kérdésben is nő a feszültség az uniós és Magyarország között, például jogállamisági kérdésben. Mit gondol, az EU teherré vált Magyarország számára? Megbánták, hogy csatlakoztak?
Én nem így fogalmaznék. A magyar alkotmány is hangsúlyozza, hogy évszázadokig harcoltunk az európai értékekért és határokért. Mindig is Európához tartoztunk. Politikai okok miatt azonban évtizedeken át nem voltunk abban a helyzetben, hogy Európa jobbik feléhez tartozzunk. Azért küzdöttünk, hogy Európa magába fogadja a volt szocialista országokat.
2010 óta változás állt be Magyarország uniós politikáját illetően. A korábbi szocialista vezetés azt szerette volna, ha csendben ülünk az EU asztalánál és feladjuk a nemzeti érdekeinket.
2010 után a Fidesz konzervatív kormánya azt mondta: helyezzük előre a nemzet érdekeit, üljünk le az asztalhoz büszkén, egyenlő felekként, és ugyanazon szabályok szerint játsszunk, mint mások – különösképpen a nagyobb nemzetek. Ők is a saját érdekeiket helyezik előre. Most már mi is.
Én magam lelkesülök Európáért. Az elemzéseket nézve Magyarországon az uniós átlagnál is többen gondolkodnak pozitívan az uniós tagságról. A franciák és a németek kevésbé optimisták. Úgyhogy képmutatás azt állítani, hogy euroszkeptikusok lennénk. Annyi történik, hogy a nagyobb tagállamokat idegesíti, hogy most már az olyan tagállamok is megtanultak kiállni magukért, mint a Visegrádi négyek. Mi ugyanazt csináljuk, mint a Benelux államok, vagy a mediterrán országok.
Ha nem fogsz össze a szomszédaiddal, vagy a hasonló álláspontot képviselőkkel, nem tudsz sikereket aratni. Ezért van az, hogy az immáron 30 éves visegrádi együttműködés ilyen sikeres, függetlenül attól, hogy a kormányfők milyen pártokból érkeznek.
Mikor a migráció miatt támadnak minket, természetesen megvédjük magunkat, de sosem kritizálunk másokat. Magyarország történelmi perspektívája különbözik, mi mindig is védtük Európa határait. Mi nem gondoljuk, hogy a munkaerőhiányt vagy a népességfogyást bevándorlással lehetne megoldani. Más országok másképp látják ezt. Ez az ő döntésük. Ezért mondta azt Orbán Viktor, hogy a migrációt illetően nem kompromisszum szükséges, hanem az, hogy az országok elfogadják és tiszteletben tartsák egymás döntéseit.”