Külföldről támadják a Mandinert – egy ukrán médiában keringő álhír áll a középpontban

A támadás elhárításán informatikusaink folyamatosan dolgoznak, az olvasóinktól elnézést kérünk a kellemetlenségekért.

A svájci szövetségi tanács és a parlament azt javasolja a lakosságnak, hogy szavazzanak nemmel a kérdésre.
„Svájcban népszavazáson döntenek, hogy az uniós állampolgárok munkát vállalhatnak-e, és letelepedhetnek-e az országban. A referendum gyökeresen megváltoztathatja Svájc kapcsolatát szomszédaival” – írja az Euronews.
A portál tájékoztatása szerint „Svájc ugyan nem tagja az uniónak, de egy sor megállapodást írt alá az unióval – köztük az emberek szabad mozgásáról szólót is. Ezzel összhangban az uniós állampolgárok letelepedhetnek és dolgozhatnak az országban, ami persze fordítva is igaz: a svájciak munkát vállalhatnak az unióban”.
„SwissExit”?
Mint írják, „a vasárnapi referendumon nemcsak a Svájcban élő és dolgozó uniós állampolgárok, hanem a 460 ezer unióban élő és dolgozó svájci sorsa is eldől. Egyesek svájci brexitnek – tulajdonképpen SwissExitnek – nevezik a referendumot, hisz Bernt megannyi szerződéses szál köti az unióhoz”.
A mozgási jogok megnyirbálása egyébként – dominóhatásként – végigsöpörne a gazdaságon, és mindenütt éreztetné a hatását”
– fogalamznak.
Hozzáteszik: „az Euronewsnak nyilatkozó Pascal Sciarini, a Genfi Egyetem tanára a jelenséget »guillotine-klauzulának« nevezi. A néppárt azzal érvel, hogy Svájc lakosságának csaknem egynegyede – 2,1 millió ember – külföldi. Többségük: 1,4 millió az Európai Unióból, illetve Nagy-Britanniából érkezett” – fogalmaznak.
A svájci szövetségi tanács és a parlament egyébként az javasolja a lakosságnak, hogy szavazzanak nemmel a kérdésre.
Az Euronews írását teljes terjedelmében ide kattintva olvashatja.
Címlapképen: Egy szavazó dobja urnába voksát a bevándorlás korlátozásáról, valamint a jegybanki aranytartalékról tartott svájci népszavazáson Bernben, 2014. november 30-án. Fotó: MTI/EPA/Alessandro della Valle