Vihart kavart Trump félreérthető megjegyzése Kamala Harris megválaszthatóságáról

2020. augusztus 14. 22:08

Trumpot arról kérdezték, mit szól a Newsweek című lap írásához, amely szerint Kamala Harris alelnökké választása jogszerűtlen lenne, mert a szenátornő nem amerikai állampolgár.

2020. augusztus 14. 22:08
null

Sajtóértekezletén Trumpnak egy újságíró feltette a kérdést: mit szól ahhoz, hogy John Eastman, a kaliforniai Chapman Egyetem jogászprofesszora a Newsweek című lap internetes oldalán arról írt, hogy Kamala Harris alelnökké választása jogszerűtlen lenne, mert a szenátornő nem amerikai állampolgár, mivel születésekor a szüleinek még nem volt meg az amerikai állampolgárságuk. Az elnök azzal felelt, hogy „hallott erről”, és szerinte érdemes megnézni, miről van szó, mivel a cikk írója elismert jogász. Trump azonban hangsúlyozta: „fogalmam sincs, hogy ez igaz-e, de feltételezem, hogy a demokraták ellenőrzik ezt, mielőtt jelölik alelnöknek”.

A riporter erre megjegyezte: nem kétséges, hogy Kamala Harris az Egyesült Államokban született, bár meglehet, hogy a szüleinek még nem volt állandó tartózkodási engedélyük. A várható alelnökjelölt édesapja Jamaicából érkezett közgazdászhallgató, édesanyja pedig indiai orvostanhallgató volt az Egyesült Államokban, amikor a lányuk 1964-ben megszületett a kaliforniai Oaklandben. Az amerikai alkotmány 14. kiegészítésének értelmében minden személy, aki az Egyesült Államokban születik, automatikusan amerikai állampolgár.

Trump félreérthető válaszára a közelgő elnökválasztáson rivális Biden-kampány szóvivője azonnal reagált. „Undorítónak” és „szánalmasnak” nevezte az elnök megjegyzését, s emlékeztetett arra is, hogy évekkel ezelőtt Trump – még üzletemberként – „kenyainak” nevezte Barack Obama akkori elnököt.

Lindsey Graham befolyásos republikánus szenátor, akit Donald Trump szoros szövetségeseként tartanak számon, pénteken először a Twitteren, majd újságíróknak nyilatkozva is leszögezte: „nem is kérdéses, hogy Kamala Harris amerikai állampolgár”. „Kamala Harris a szenátus legliberálisabb tagjainak egyike, radikális demokrata párti politikát követ. De fel sem merülhet, hogy amerikai állampolgár-e vagy sem. Az Egyesült Államokban született 1964-ben, olyan szülőktől, akik jogszerűen tartózkodtak az országban” – fogalmazott a dél-karolinai szenátor.

(MTI)

Címlapkép: MTI/EPA/Chris Kleponis

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zsaturnuzs
2020. augusztus 15. 16:27
A reggeli, 7:03-as hozzászólásomat folytatom. A 14. kiegészítés mögött óriási bizniszek rejlenek, ugyanis "A szárazföldi államterület mellett sajátosan az állam területi szuverenitása alá tartozik az úszó és a lebegő államterület, azaz az adott államban lajstromozott hajó, illetve az állam felségjelét viselő repülőgép fedélzete (így a Malév csődjével a magyar joghatóság alá tartozó terület csökkent)." (regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_548_Alkotmanyjog/ch03s02.html) Egy USA-ban lajstromozott hajót mondjuk Afrikába úsztatva, vagy egy USA felségjelét viselő repülőgépet oda reptetve meg lehet hirdetni a szülés előtt álló nőknek, hogy a gyermekük amerikai állampolgár lehet, ha a jármű fedélzetén szülnek. A babák világra jöttét alaposan dokumentálva (videofelvétel, szemtanúk megfelelően hitelesített nyilatkozata stb.) érhető el a cél. Elvileg. Kérdés, hogy a 14. kiegészítést pontosan hogyan fogalmazták meg és hogyan értelmezik ma. A fedélzeti szülészetekre szóló belépőjegyek árából pörgethető fel az üzlet, megkenhetők belőle a helyi politikusok stb.
Kristály
2020. augusztus 15. 12:59
Rotyog a fekete leves lesz ennek még keserű ize a libsik a feketéket tennék első kent munka nélkülivé mert olyan a munka moráljuk tüntiből és gyujtogatásból nem .lehet megélni.
Zsaturnuzs
2020. augusztus 15. 07:03
"Az amerikai alkotmány 14. kiegészítésének értelmében minden személy, aki az Egyesült Államokban születik, automatikusan amerikai állampolgár." Ez a probléma. Szülés előtt álló nőket USA-ba csempészve is egyre újabb állampolgárokkal "gazdagodik" a nemzet. Legalább az édesanya állampolgárságát meg kellene követelni ehhez, de kórházon kívüli szülés esetén a DNS-vizsgálat is indokolt lenne a bekamuzott anyaságok elkerüléséhez. "édesapja Jamaicából érkezett közgazdászhallgató, édesanyja pedig indiai orvostanhallgató volt az Egyesült Államokban, amikor a lányuk 1964-ben megszületett a kaliforniai Oaklandben" Kamala édesanyja tehát nem volt állampolgár, csak az USA-ban tanult. "Az Egyesült Államokban született 1964-ben, olyan szülőktől, akik jogszerűen tartózkodtak az országban" A jogszerű ott tartózkodásnak nem kellene jogalapot adnia az állampolgársághoz. Ezt nem Kamala miatt mondom, hanem általános érvénnyel. Mekkora jogszerű bizniszek rejlenek a 14. kiegészítés mögött...
gin74tonic
2020. augusztus 15. 07:00
1 apja jamaikai, az anyja indiai: hogy a lotiroba hogy Kamala AFRO AMERIKAI??? 2 americai citizen, ehhez nem ferhet ketseg. A lanyom is az, pedig amikor o szuletett en meg feketen voltam itt ( itt=USA ) trump megint belement egy olyan hibaba ami a republikanusokat is felhaboritja ( pl engem ) ez itt szent dolog: AKI ITT SZULETIK AZ AMERIKAI. PERIOD.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!