A koronavírus-járvány hazai megjelenése óta nem múlik el nap, amikor a tájékozódni próbálók ilyen-olyan hírportálon ne olvasnának az egészségügy aktuális védőfelszerelés-ellátottságáról vagy annak hiányáról. Egyes hírportálok a rendkívüli helyzetet kihasználva, az objektív tájékoztatás helyett – ha jóindulatúan közelítem meg írásuk világvégét időző tartalmait, csupán klikkvadászat miatt – olyan kijelentéseket tesznek, amelyek már a jóízlés határát is átlépik. Ha kicsit gyanakvóbb vagyok, akkor a kormányzati intézkedéseket lejáratni próbáló ún. hoax/fake news tartalmak gyártása nem más célt szolgál, mint a regnáló kormány válságban meghozott intézkedéseinek folyamatos megkérdőjelezését, az állami autoritás aláásását. Az írások minőségét és hitelességét most nem is elemezném, inkább saját egészségügyi vállalkozásunkon keresztül világítanék rá néhány olyan tényre, amely a vírus hazai berobbanása előtti időszakban szinte minden egészségügyi vállalkozás számára több mint magától értetődő volt.
Egyre gyakrabban olvasunk bizonyos „független/objektív” hírportálokon olyan beszámolókat, amelyek szerint a fogászati ellátás színvonala hazánkban az elmúlt pár hétben minimum Afrika szintjére süllyedt, hisz az állam nem biztosított elegendő védőfelszerelést a fogászati ellátásban dolgozók számára – állítólag egy budai(!) fogászat vezetője Miniszterelnök úrhoz fordult maszkért! –, illetve a kötelező zárvatartás miatt bizonyosan csődbe megy e vállalkozások jelentősebb része.
Mielőtt a gyanútlan olvasó megsajnálna minket, akik egészségügyi magánvállalkozást üzemeltetünk, megosztanék Önökkel néhány elgondolkodtató tényt, a fake news-ok helyett. Azt hiszem, nyugodtan kijelenthetjük, hogy az elmúlt évek gazdasági növekedése a magánegészségügyi vállalkozásoknál is megjelent, hatalmas profit formájában, különösen a nagy hozzáadott értékű vállalkozásoknál, mint amilyen a fogászat. Iparágakban jártas kollégák mindannyian tapasztalhatták az osztalék kifizetése után, hogy jelentős profittal működnek ezek az egészségügyi szolgáltatások, köszönhetően a már említett hazai gazdasági növekedésnek, valamint a nemzetközi piacon való jó pozíciónknak. Mi, egészségügyi vállalkozások tulajdonosai, a jó gazda gondosságával és némi menedzsmentismerettel tudtuk, hogy valamikor beköszönt a szűk esztendő, amikor is a vállalkozás profitabilitása nem lesz olyan robosztus, mint az előző években, sőt, lehet, hogy újra kialakul egy reálgazdasági válság, amelyet a vállalkozásnak a félretett tartalékaiból túl kell(ene) élnie. Azon vállalkozás-tulajdonosok, akik a megtermelt profitot – a fogászati szolgáltatásban különösen nagy az árrés – az elmúlt években azonnal kivették, és nem hagytak legalább négy-öt hónapos pénzügyi tartalékot egészségügyi vállalkozásaikban, azok meglátásom szerint nem értették a kapitalizmus ciklikus, örökérvényű törvényét vagy másképpen fogalmazva a protestáns etikát…