Be kell zárni a nevelési-oktatási intézményeket!

2020. március 12. 13:03

Nagyon fontos lenne minden fronton a megelőzés, az, hogy a gyermekek, az óvoda, iskola ne legyen terjesztője a vírusnak.

2020. március 12. 13:03
Facebook

„Sajtóközlemény a nevelési-oktatási intézmények bezárásának szükségességéről!

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének véleménye szerint be kell zárni a nevelési-oktatási intézményeket. A nyilvánosságra hozott adatok szerint igaz, hogy az átlagos kontaktok alapján a fertőzés valószínűsége 8 %-os, de a családon belül és zárt csoportokon belül ennek akár hatszorosa lehet a fertőzés veszélye. Bár a fiatal korosztály megbetegedési rátája szerencsére alacsony, észrevétlen vírushordozóként azonban nagy veszélyt jelenthetnek a vírus terjedése szempontjából.

Lásd itt.

Nagyon fontos lenne minden fronton a megelőzés, az, hogy a gyermekek, az óvoda, iskola ne legyen terjesztője a vírusnak, hiszen sok helyen még mindig nincs kézfertőtlenítő, de van, ahol a szappan és a kéztörlő is hiányzik. Azt a tényt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a pedagógusok átlagéletkora már igen magas, és sok intézményben a nyugdíjas kollégák alkalmazásával tudják csak enyhíteni a tanárhiányt.

Mivel a tegnapi napon a közvéleményt megtévesztő, fölösleges és pánikkeltő állítás került a nyilvánosság elé, miszerint a kéthetes bezárás miatt meg kéne ismételni a tanévet, elengedhetetlennek tartjuk ezúton is leszögezni: nincs ilyen kötelezettség.

A bezáráshoz fontos tudni az alábbi, jelenleg részben a tegnapi kormányrendelettel felfüggesztett általános szabályokat:

Köznevelési törvény 30. § (5) Ha rendkívüli időjárás, járvány, természeti csapás vagy más elháríthatatlan ok miatt a nevelési-oktatási intézmény működtetése nem lehetséges
a) az intézményre kiterjedő veszélyhelyzet esetében az intézményvezető,
b) a településre kiterjedő veszélyhelyzet esetében a jegyző a fenntartó egyidejű értesítése mellett,
c) a megyére, fővárosra kiterjedő veszélyhelyzet esetében a hivatal
rendkívüli szünetet rendel el.

30. § (3) A fenntartó egyetértésével az iskola igazgatója - az elmaradt heti pihenőnapok igénybevételének biztosítása nélkül is - elrendelheti a hat tanítási napból álló tanítási hét megszervezését, valamint a tanuló heti kötelező óraszámát meghaladó tanítás megszervezését, ha a rendkívüli tanítási szünet miatt az előírt követelmények átadását, elsajátítását nem lehet megoldani.

Tehát csak akkor kell elrendelni a tanítási napok pótlását, ha a szünet miatt az előírt követelmények átadását, elsajátítását nem lehet megoldani. Amennyiben az iskola távoktatást szervez, a tantervi követelmények elsajátítása megoldható.

Azt is fontos tudni, hogy tanév rendjéről szóló miniszteri rendeletet nyugodtan lehet módosítani, és szükség esetén a tanítási év rövidíthető.

Mindezek alapján a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete kéri, hogy a kormány mielőbb rendeljen el rendkívüli szünetet.

Ezen túlmenően közleményünkben valamennyi intézményvezetőt és fenntartót is arra biztatunk, hogy ők is forduljanak hasonló kéréssel a kormány illetékeseihez, hiszen a tegnap ismertté vált 41/2020. (III.11.) számú kormányrendelet átmenetileg elvonta tőlük annak jogát, hogy helyben hozzák meg ezt a döntést.

Budapest, 2020. március 12.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 225 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Unknow
2020. március 13. 12:52
Olvasta valaki,hogy mit okoztak az iskola bezárások más országokban? A munkavállalók sok esetben szülők,a szülők otthon vannak a gyerekkel,ha a gyerek nincs suliban,vagyis akkor ki dolgozik? Sarkos példa: a pékek 50%-a hazamegy a gyerekre vigyázni mert nincs suli. 50%-al kevesebb kenyér kerül a boltokba. Következmény: nincs elég kenyér,ami van is drágább lett. Mostanában pedig elég nagy a vásárlási láz az országban,főleg élelmiszerre. Úgyhogy legyen eszük az okos tanároknak,hogy legyen enniük nekik is,és nekünk is. Aki veszélyeztetett köztük az menjen haza,de aki nem az tanítson a többi helyett is. Vagy legyenek ideiglenes tanítók mint régen.
barnabibambi
2020. március 13. 07:22
A PDSZ nem akar dolgozni,és féltik a mocskos életüket ,még aljasabb hogy ezt a gyermekek érdekeivel álcázzák.
Sulammit
2020. március 12. 20:58
Először is lehet, hogy mégis be kell zárni, nem kell a dolgoknak elébe menni. Másodszor, ha be kell azt még nem lehet tudni, hogy mennyi időre. Ha most bezáratjátok, mit fogtok csinálni, ha tényleg kitör a járvány nálunk is? Abból már nem két hét lesz. Harmadszor, marhára fognak örülni a gyerekek, ha belecsúszik a nyárba a tanítás, amikor 40 fokos hőmérsékletek vannak. Úgyhogy nyugi. A PDSZ tagok száma amúgy is alacsony, ne akarjon diktálni a kormánynak.
Türelem
2020. március 12. 19:22
Vannak kérdések, amelyeknél nem a pártszimpátia kell, hogy a mérleg nyelvét képezze. Kormánypártiként egyetértek a PDSZ javaslatával, vegytisztán a járványról eddig ismertté vált információk alapján. Egy javaslat nem attól legyen jó, hogy megfelel-e az egyén politikai hovatartozásának. A mai krízis többről szól. Holnaptól bezárni minden óvodát, iskolát.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!