„A »modernség« […] a legjelentősebb, legcsodálatosabb kultúrhelyzet.” (Balázs Béla: Művészetfilozófiai töredékek)
„[…] ugyanolyan itt minden, mint másfelé,
továbbra is dudva, bozót, szemét borítja a földet,
és csak arra használják,
hogy járnak rajta.”
(Oravecz Imre: Action gratuite)
Miközben az úgynevezett klímatüntetések és -sztrájkok – szándékaik szerint – ökológiai rendszereink egyik létező és fontos problémájára, a klímaváltozásra kívánják felhívni a figyelmet, aközben maguk is e problémát okozó válságot példázzák.
A tüntetők maguk is részesei a fennálló rend rítusainak,
a demonstrációval így csak megerősítik azokat. A „klímatüntetés” nem kilépés a technológiai társadalom rendjéből, nem az egész szempontjainak érvényre juttatása a fragmentáltsággal szemben, hanem éppen megerősítése a fennálló rend kereteinek. A „klímavédő” demonstrációk, a pénteki tanításmentes napok (Fridays For Future) nem kizárólag természetvédelmi célokat szolgálnak: mindenekelőtt identitást adnak azoknak a fiataloknak, akiket – alkalmasint életkorukból fakadóan is – a „nem várhatunk tovább”, „az előző generációk elrontották”, illetve, ez utóbbival összhangban, a „mi vagyunk az utolsó nemzedék” érzése késztet politikai cselekvésre.
A „klímaváltozás elleni harcot” a progresszív (techno)társadalmi (és nem csekély mértékben baloldali-forradalmi) utópiák forgatókönyvei szerint elképzelő résztvevők generációs érzést és politikai identitást kapnak a tüntetésektől, megoldást azonban nem, mert az nem a globalista mozgalmakban, hanem a lokális cselekvésben és a természet rehabilitálásában van.
*
A környezetvédelmi akcionizmus a természet védelmét spektákulummá változtatja, igazolva Paul Virilio tételét, miszerint „a kép fontosabb, mint a dolog, amelyet ábrázol”. (Paul Virilio, Háború és televízió) E tüntetések olyan identifikáló performanszok sorozatai, amelyek koreográfiája messzemenőkig szem előtt tartja a közösségi médiumok vizuális kritériumait. Az ökológiai szemlélet azonban más, inkább egyfajta csendes revolúció: az erdőkerülés, az élhető, otthonos környezetért munkálkodás, az állatokkal, növényekkel való foglalatoskodás (a gazdálkodás) csendje a technológia, a fogyasztói társadalom és a tüntetések kakofóniájával szemben.
Az ökológiai válság negatív hatásai ellen jóval többet tesznek például a vidéki (bio)gazdák,