Ez nem „cserbenhagyásos evangelizáció” – interjú a Ferenc pápa nevét viselő kávézó alapítóival
„Isten sosem fárad bele a megbocsátásba” – ha csak annyit ér el a Café Francesco, hogy ez a falára írt üzenet bevésődik a szívekbe, már megérte.
Amerikai zsidó szervezet képviselői jártak a pápánál.
Az antiszemitizmus az egyes országokban tomboló, „elfajult gyűlölethullám” részét képezi – mondta pénteken Ferenc pápa az Amerikai Zsidó Bizottság nevű szervezet képviselőinek vatikáni látogatásán. A katolikus egyház vezetője hangsúlyozta, hogy a keresztények bűnt követnek el, ha antiszemita nézeteket vallanak, hiszen a zsidósággal közös örökséggel bírnak. Egy antiszemita keresztény saját gyökereit tagadja meg – fogalmazott. Aggodalmának adott hangot amiatt, hogy bizonyos helyeken a gonoszság és a düh légköre terjed, amelyben a túlzott és elfajult gyűlölet gyökeret ver. Hozzátette: kifejezetten az antiszemita támadásokra gondol. A pápa nem nevezte nevükön az érintett országokat.
Februárban tette közzé legfrissebb statisztikai adatait a francia belügyminisztérium, eszerint tavaly több mint 500 antiszemita támadást követtek el. Az idei év eleje óta is már több incidens történt, az egyik ilyen február közepén volt, amikor is a Strasbourghoz közeli Quatzenheim zsidó temetőben csaknem száz sírt horogkereszt felfestésével gyaláztak meg.
Mindazonáltal a 2018-as adatok nem érték el a 2015-ös arányt, amikor is 808 antiszemita incidenst regisztráltak a francia hatóságok. Az antiszemita cselekmények száma egyébként az iszlamista merényletsorozat előtt döntött rekordot, 2014-ben 851 esetről tudtak a hatóságok, tíz évvel korábban pedig 974-et regisztráltak. Mindezek következtében az elmúlt évtizedben hivatalos adatok szerint mintegy 45 ezer zsidó, a franciaországi közösség egytizede emigrált Izraelbe, de többen Kanadába vagy az Egyesült Államokba költöztek, illetve az országon belül is megindult a zsidók átköltözése biztosabb térségekbe. Franciaországban él a legnagyobb európai zsidó közösség.
Egy európai uniós tanulmány szerint az utóbbi öt évben minden harmadik zsidó ember elgondolkodott azon, hogy elhagyja hazáját. A Reuters hírügynökség szerint az antiszemita incidensek egybeesnek a populista pártok erősödésével, főként a többségében keresztény kultúrkörű országokban. Ferenc pápa egyébként négy napja jelentette be, hogy kutathatóvá teszik a második világháború idején uralkodó egyházfővel, XII. Piusszal kapcsolatos titkos levéltári dokumentumokat, amit a zsidók már több évtizede követelnek.
Egyesek szerint az 1939 és 1958 között a katolikus egyház élén álló pápa szemet hunyt a holokauszt felett. A Vatikán viszont egyelőre azon az állásponton van, hogy XII. Pius a helyzet súlyosbodását elkerülendő a színfalak mögött csendben dolgozott azon, hogy meg tudjanak menteni minél több zsidót.
(MTI)