*
„Gyerekkorom óta meglehetősen erős messianisztikus vágyakat dédelgettem.”
„Én zseninek tartottam magam, messiásnak.”
„Egy földművelésügyi minisztériumi osztályvezető vett magához, és együtt mentünk le vidékre egy zsidó birtokot átvenni. […] 1944 – amikor tizennégy éves voltam – életemnek talán legboldogabb éve volt.”
„Én filozófusnak érzem magam!”
„Óriási hatással volt rám Karl Popper filozófiája, és kisebb mértékben Friedrich [von] Hayeké.”
„1962 és ’65 között filozófiával töltöttem az időmet. Volt állásom, de nem azzal foglalkoztam, hanem filozófiai elmélkedést írtam. Túlságosan követtem Poppert. […] ’65-ben annyira elvesztettem a kapcsolatot a való világgal, hogy föladtam a filozófiát, és visszatértem a tőzsdéhez.”
„Nekem többet jelentene, ha a filozófiámat jobban ki tudnám bontani. Csak véletlenül Amerikában pénzt keresni könnyebb, mint filozófiát írni. És ezáltal ott érvényesültem. Ha olyan filozófus lennék, aki befolyásolni tudja a világ sorsát, akkor inkább lennék filozófus, mint pénzember.”
„Soha nem lettem igazán amerikai, zsidóságom pedig nem nyilvánult meg törzsi lojalitásban, ami arra vezetett volna, hogy Izraelt támogassam.”
„Nem érzem magam közel Izrael gondolatához. Nem vagyok cionista. Ha Izraelben élnék, bizonyosan az ellenzékhez tartoznék.”
„Mániákus depressziós vagyok, de csak annyira, mint a tőzsde. Hasonlítunk egymásra, a tőzsde és én.”
„Meggyőződéses egoista vagyok ugyan, de saját érdekeim kizárólagos követése túlságosan szűk alapot kínált rendkívül fejlett énem számára.”
„Szenvedélyesen foglalkoztat a nyitott társadalom eszméje, amelyben a magamfajta emberek szabadon élhetnek.”
„Nemzetközi befektetésekkel foglalkozom. Azelőtt spekulánsnak neveztem magam, és tréfából azt szoktam volt mondani, hogy a befektetés voltaképpen [egy] rosszul sikerült spekuláció.”
„1997 januárjában valóban árfolyamcsökkenésre játszottunk mind a thaiföldi baht, mind a maláj ringgat esetében. Amikor kitört a válság, ott sem voltunk a piacon. De ha aktívan benne lettünk volna, akkor sem lenne semmi lelkiismeret-furdalásom. A piacok arra valók, hogy használják őket. És mi élünk a piac kínálta lehetőségekkel!”
„Apám, aki átélte az 1917-es forradalmat, azt mondta, hogy forradalmi időkben minden lehetséges, és ez a tanácsa vezérelt.”
„Ma már jóval többről van szó, mint csupán az alapítványokról – gazdaságpolitikáról és nemzetközi ügyekről.”
„Közéleti személyiség lettem, sőt, szinte államférfiként kezdtem szerepelni. Ez a helyzet némileg visszás volt, hiszen nem képviseltem semmilyen államot, de hamar hozzászoktam.”
„A zárt társadalom felbomlásakor a kommunizmus dogmájának lerombolása az egyetemes értékek általános tagadásához vezetett; […] a legjellemzőbb a nemzeti és etnikai identitás vezérelvvé avatása olyan egyetemes értékek helyett, mint például a demokrácia, az emberi jogok, a jogállamiság vagy a nyitott társadalom.”
„Azáltal, hogy a zárt társadalom összeroppant, még nem születik meg automatikusan a nyílt társadalom. […] A kommunizmus univerzális zárt társadalom volt. Félő, hogy kisebb zárt szisztémák alakulnak ki a nyomában: a nacionalizmus valamilyen változatai.”
„A nacionalizmus, sovinizmus dominál-e, vagy pedig létrejön a nyitott társadalom? Ahogy én most látom, szerintem nyugati segítség nélkül nem jöhet létre a szabad társadalom.”
„Magyarországon, Lengyelországban és Litvániában nem nyugtalankodom az egykori kommunista pártok újkeletű sikerei láttán. Ezek a pártok ugyanis reformkommunista pártok […] Újbóli feltűnésük a politikai spektrum kiszélesedésének üdvözlendő jele. […] A Magyar Szocialista Párt koalíciója a szabaddemokratákkal egy jól átgondolt és egyértelműen megfogalmazott reformprogram keretében biztató előjel a jövőre.”
„Lelkes híve vagyok az európai nyitott társadalom eszméjének.”
„Ha léteznek emberi jogok, azon elsőbbséget kell, hogy kapjanak a szuverenitással szemben. Nem kétséges, hogy az államok szuverenitását korlátozni kell.”
„A hatalom mámorító, és én több hatalomra tettem szert, mint amit valaha is lehetségesnek tartottam.”
***
Források
-
Milliárdos is lehet gondolkodó – Beszélgetés Soros Györggyel (Gubás M. Ibolya) In: Kritika, 1988. 7. szám, 14–15. oldal
-
Soros György: Hogyan lettem alapítvány? [1990] Ford.: Puszta Dóra. In: 2000, 1991. február, 37–47. oldal
-
„Nekem a sikerre szükségem volt…” – Beszélgetés Soros Györggyel (Gervai András) In: Kritika, 1991. 3. szám, 25–28. oldal
-
Nyitott vagy zárt társadalmak? – Farkas Zoltán interjúja [Soros Györggyel] In: Magyar Lettre International, 1992. nyár, 17–20. oldal
-
Soros György: Európa felbomlása [1993] Ford.: Szegő András. In: 2000, 1994. január, 7– 10. oldal
-
10 éves a magyar alapítvány – Krisztina Koenen interjúja [Soros Györggyel] Ford.: Karádi Éva. In: Magyar Lettre International, 1994. ősz, 26–27. oldal
-
Soros György: Nyitott társadalmak építése: remények és csapdák. Ford. nélk. In: Holmi, 1994. 11. szám, 1586–1591. oldal
-
A távol-keleti futótűzről. Christoph Bertram és Uwe Jean Henser interjúja [Soros Györggyel] Ford.: Karádi Éva. In: Magyar Lettre International, 1998. tavasz, 37–38. oldal
-
„Mindig alapítványellenes voltam mellesleg…” – Soros Györggyel Babarczy Eszter és Neményi László beszélget. In: Beszélő, 1999. 6. szám, 8–19. oldal