A konferencia első felvonásában Harcsa Veronika énekesnő dalolós gyakorlatai percek alatt oldott légkört teremtettek. Hamarosan egy mosolygós arc fordult hátra hozzám a kérdéssel, hogy leszek–e a párja a következő beszélgetős feladatban. Rábólintottam, bemutatkoztunk: Halácsy Péter – mondta. A Prezi társalapítójával találkoztam, pár percben el is beszélgettünk az élet mindennapi örömeiről.
Megkérdeztem a vendégek táborát erősítő Halácsyt, hogy mi fogta meg a Hősök Tere kezdeményezésben, mire azt felelte: „Minket nem jogosít fel a nem cselekvésre más emberek passzivitása” – így ő is igyekszik hozzá tenni a maga jó cselekedetét ahhoz, hogy a világ körülötte egyre jobb hellyé váljon.
A múlt és a jelen hősei
Nyáry Krisztián irodalomtörténész heroikonos előadásában történelmi alakokon keresztül mutatta be, hogy a mindennapi emberből is válhat olyan hős, mint Richter Gedeon vagy Steinschneider Lilly. Ők egyszerű emberek voltak, de korlátaikat legyőzve elérték azt, amit szerettek volna az életben. A régmúlt példáit a jelen hétköznapi hőse követte, Havasi Zoltán személyében. A Budapest Bike Maffia alapítója elmondta, hogyan vált frusztrált grafikusból másokért tenni akaró boldog emberré.
A Mandiner kérdésére válaszolva elmondta: a fiatalokat ott kell nevelni és érzékenyíteni, ahol lehet, és sokszor ez a hely nem az iskola. Sokkal inkább egy romkocsma. Szerinte ahhoz, hogy érdemi változást érjünk el a fiatalok segítségnyújtáshoz való hozzáállásában, állami támogatásra is szükség lenne. Ez ma Magyarországon nem adott, de ő ettől függetlenül tovább pörgeti a biciklis adományozást. A Mandinernek kifejtette: őt nem teszi boldoggá, ha van egy olyan drága autója – mutatott az Uránia előtt lassan elgördülő BMW–re –; sokkal inkább az, ha azoknak adhat, akiknek nincs, ha segíthet a rászorulóknak. Szerinte ez a késztetés minden emberben megvan, csak felszínre kell hozni a megfelelő módon, mondjuk úgy, ahogy azt ő csinálja a BBM 50 projektjében.
A végletek emberei: gondolatok a roma rockertől, a bencés atyától és az előítélet kutatótól