Obama két évig republikánus többséggel néz szembe az amerikai Kongresszusban
A szövetségi törvényhozás mindkét kamarája a republikánusok ellenőrzése alá kerül 2015 januárjától, miután a konzervatív párt a képviselőházban is megőrizte, sőt tovább növelte fölényét. A szenátus elhódítása a demokratáktól a legdrámaibb politikai fordulatot jelenti Washingtonban Barack Obama hivatalba lépése, 2009 óta. A republikánusok ugyanis minden eddiginél nagyobb engedményekre kényszeríthetik az elnököt, akinek a mozgástere kormányzása utolsó két évében jelentősen leszűkül.
A republikánusoknak, akiknek legkevesebb 52 szenátoruk lesz lesz a 100 tagú szövetségi felsőházban, amelyben legutóbb 2006-ban sikerült többségbe kerülniük. A győzelmükhöz legkevesebb hat mandátumot kellett elvenniük politikai ellenfeleiktől. A szenátusi választások kedden nem zárultak le, mert Louisianában – ahol sem Mary Landrieu hivatalban lévő demokrata szenátor, sem legfőbb kihívója, a republikánus Bill Cassidy nem kapta meg a szavazatok 50 százalékát – második fordulót tartanak december 6-án.
Harry Reid, a szenátusi demokrata többség jelenlegi vezetője nyilatkozatban gratulált Mitch McConnelnek, a republikánus kisebbség kedden Kentuckyban újraválasztott vezetőjének győzelméhez és ahhoz, hogy ő lesz az új felsőházi többségi vezető. Reid egyúttal leszögezte, hogy „a választók üzenete világos: azt szeretnék, ha együttműködnénk”, és kifejezte készségét, hogy utódjával közösen munkálkodjon a középosztály érdekében.
A republikánusok egyébként Floridában megnyerték az év legkiélezettebb kormányzóválasztását is: az állam hivatalban lévő első embere, Rick Scott a demokrata színekben induló Charlie Crist támadását verte vissza. Crist korábban, még republikánusként volt már az állam kormányzója. A floridai küzdelem eldöntésére a két fél több mint 100 millió dollárt áldozott.
Wisconsinban is újraválasztották a republikánus kormányzót, Scott Walkert, akinek 2012-ben sikerült túlélnie egy visszahívási szavazást, miután korlátozta a közalkalmazottak szakszervezeteinek jogait. A győzelem nyomán a várakozások szerint Walker 2016-ban pártjának egyik elnökjelölt-aspiránsa lesz.
Összesen 11 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Ez bizony igaz és ha ez így marad az elnökcsere után is és ehhez egy republikánus elnök kapcsolódik, akkor az Obamamaki féle tesze-tosza bizonytalankodó langyosságnak vége.
Sajnos, megint ostobaságot beszélsz.
Erre nincs módjuk, bár neked - jellemző módon - megfelelne, hogy egy idegen hatalom a magyar belügyekbe csak úgy belecsaphasson.
Szánalmas a lelkivilágotok.
Valószínűleg túl fiatal vagy ahhoz, hogy tudd, pontosan ezt tette a Szovjetúnió az ötvenes években a "Béketábor"-on belül.
Nagyon kell igyekeznünk, hogy távol maradjatok a hatalomtól, a frusztráltságotok teljesen elvette az eszeteket.
Ja, és mivel az USA-ról van szó, amit a republikánus vezetésről írtam, az alatt azt értettem, hogy a nemzetközi politikai életben a republikánusok hajlamosabbak erőből, katonai erőből való politizálásra. Eddig legalább is így volt.
És kis pitiánerkém, ez nem azt jelenti, hogy holmi 10 millió dolláros korrupcióval fognak szarakodni.
Bejelentkezés