Energiakrízis és vízhiány: megszólaltak a Sziget és a Strand szervezői, elárulták, hogyan készülhetnek a fesztiválozók

2026. augusztus 08. 08:03

A következő napok forrósága ellenére nincs kérdés, megrendezik a Sziget és a Strand fesztivált is, a szervezők azt ígérik, felkészültek arra, hogy ha az energiaválság miatt szükség van rá, teljes egészében le tudnak válni a hálózatról.

2026. augusztus 08. 08:03
null
Klein Ron

Az elmúlt napokban éles társadalmi vita alakult ki arról, hogy miközben az energiaválság és vízhiány idején a lakosságot takarékosságra kérik, addig lényegében korlátozás nélkül zajlanak a különböző nyári koncertek és fesztiválok. Pro és kontra is hosszasan lehetne sorolni az érveket, ráadásul nagyon úgy tűnik, hogy az internet népe sem mindenkivel egyformán szigorú: Majka lényegesen több kritikát kapott a siófoki koncertjéért, mint mondjuk a BSW a Budapest Parkért.

Az előrejelzések alapján a következő napok, hetek sem lesznek könnyebbek az időjárás tekintetében, így megkerestük a két nagy fesztivál, a Sziget és a Strand szervezőit, hogy miként készülnek az eseményekre, kell-e tartaniuk attól a jegyvásárlóknak, hogy végül elmaradnak a koncertek.

A vasárnap a Bródy Dalok Napjával induló Sziget – amelynek ismét Gerendai Károly a tulajdonosa – azt írta, hogy olyan aggregátoros energiaellátási rendszerrel rendelkezik, amely egy esetleges hálózati áramkimaradás esetén is garantálja a fesztivál zavartalan működését, tehát nem veszélyezteti az ország energiaellátását. A szervezők hozzátették a por csökkentésére használt víz a Hajógyári-sziget természetes adottságainak köszönhetően a sóderágyon keresztül visszaszivárog a Dunába, így a víz természetes körforgásban marad.

Miközben Ön ezt olvassa, valaki máshol már kattintott erre:

Gyere hozzánk podcastet készíteni!

Gyere hozzánk podcastet készíteni!
Tovább a cikkhezchevron

A Strand részéről Ádám Kata, a fesztivál vezetője válaszolt a Mandiner megkeresésére, aki leszögezte, az augusztusi időpont miatt az extrém hőség sajnos nem új kihívás a szervező Weekend Event számára, ezért évek óta tudatosan készül az ilyen időjárási helyzetekre.

A víz- és energiafelhasználás tervezése szintén tudatosan történik. A DRV Zrt. hálózatát használjuk, ugyanakkor figyelembe vesszük, hogy a Balaton térsége ilyenkor turisztikai csúcsszezonban működik, ezért úgy szervezzük a vízfelhasználásunkat, hogy a lehető legkisebb terhelést jelentsük a hálózat számára. Az energiaellátás elsődlegesen hálózati áramról történik, ugyanakkor három különálló transzformátorkörzetre épülő rendszerünk szinkron aggregátorokkal egészül ki

– jelentette ki Ádám Kata. Hozzátette: ez nemcsak a biztonságos működést szolgálja, hanem azt is lehetővé teszi, hogy szükség esetén – például a lakossági ellátás védelme érdekében – rövid idő alatt teljes egészében aggregátoros üzemre álljanak át, tehermentesítve a közcélú villamosenergia-hálózatot.

A Strand vezetője rámutatott, a Balaton közelsége mindig is felelősséget jelentett számukra, ezért hosszú ideje együttműködnek a Balatoni Limnológiai Kutatóintézettel annak érdekében, hogy folyamatosan vizsgálják és fejlesszék a tó védelmét szolgáló megoldásokat.

Ami a koncerteket illeti, a Szigeten a Bródy-nap után sorrendben a Faithless, Sombr, a Twenty One Pilots, a Florence + the Machine, a Bring Me The Horizon és a Skrillex lesznek a nagyszínpadi főfellépők.

Augusztus 19. és 22. között Zamárdiban is fellépnek a magyar könnyűzene elmúlt évtizedeinek meghatározó énekesei, többek között Charlie, a Bikini, Deák Bill Gyula, a Hauber x Bonanza és a Quimby.

Emellett olyan külföldi előadókat is láthatnak a fesztiválozók, mint az ausztrál Pendulum csapata, Timmy Trumpet, a Purple Disco Machine, a Hybrid Minds, a Sigma és Dub FX. A legnagyobb színpadon, a 23:30-as „főműsoridőben” Robin Schulz, az Analog Balaton, Dzsúdló és Desh lép színpadra a Balaton déli partján.

Nyitókép: Strand Fesztivál Facebook-oldala

 

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
edico
2026. augusztus 10. 09:07
Áramot felkapcsolni, vizet megnyítni, mehet a buli hiszen a miniszterünk egy bulis fickó. Paks meg majd megoldódik valahogy.
Válasz erre
0
0
powerage
2026. augusztus 09. 20:19
"A szervezők hozzátették a por csökkentésére használt víz a Hajógyári-sziget természetes adottságainak köszönhetően a sóderágyon keresztül visszaszivárog a Dunába, így a víz természetes körforgásban marad." Ellenben az a víz, amit én elöntöznék az kibaszottul dezintegrálódik és örökre elveszik. Legalább kussolnának ilyen hülyeségek helyett.
Válasz erre
0
0
csulak
2026. augusztus 09. 12:34
remelem langra gyul ez a szemettelep
Válasz erre
0
0
survivor
2026. augusztus 08. 21:40
Europa ÖSSZES átfolyó- vizes atomreaktora nagy szarban van. Franciak, belgak, ukranok ! is...🏞☢️🏞☢️ Az Inn vizgyüjtőjen esett...🙏🙏🙏
Válasz erre
0
0
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!